PAX - Åsa Larson, Ingela Korsell - recenzja

Do moich rąk trafiły dwie pierwsze książki z dziesięcio tomowej serii PAX: "Pal przęklęstwa" i "Grim". Seria młodzieżowa porównywana do "Harrego Pottera". 

Warto napisać parę słów o autorach:Åsa Larson jest znaną na całym świecie szwedzką autorką kryminałów. PAX jest jej pierwszą książką skierowaną do młodego czytelnika. Ingela Korsell prowadzi badania naukowe i wykłada na uniwersytecie, ma doświadczenie pedagogiczne i jest autorką książek dla dzieci i młodzieży. Natomiast Henrik Jonsson jest ilustratorem i rysownikiem komiksów. Rysował m.in. kultowego już "Batmana"Bracia Viggo i Alrik trafiają do kryjącego wiele tajemnic miasteczka Mariefred, do nowej rodziny zastępczej. Mają za sobą niełatwą przeszłość, a w nowym miejscu popadają w konflikt ze szkolnym kolegą Simonem i jego bandą. Ale to dopiero początek ich przygód. Według przepowiedni zostają wybrani na nowych strażników starej biblioteki ukrytej pod kościelnym wzgórzem. W miasteczku zaczyna się robić niebezpiecznie, bracie będą musieli nie tylko wykazać się odwagą, ale i sprytem, by przeżyć niejedną mroczną przygodę.

Książki czyta się bardzo szybko ze względu na porywającą akcje. Książkę wzbogacają rysunki bohaterów, mapa miasteczka i ilustracje przygód braci.  Bohaterowie są bardzo młodzi i do młodego czytelnika skierowana jest seria. Ja jednak podkreślałabym mroczność książki. Występują tu potwory, mroczne czary, leje się krew, giną niewinni ludzi, zwierzęta. Seria skierowane na pewną do czytelników o mocnych nerwach i lubiących się bać w wieku +11. Nie dla wrażliwców, przeżywających mocno losy bohaterów.

Tomy trzeba czytać po kolei. Kończą się w ciekawym momencie, tak że czytelnik szybko chce poznać dalsze losy bohaterów. Sama nie mogę doczekać się dalszych części serii PAX, by wiedzieć jak skończą się przygody Viggo i Alrika. 


Kora, lat 18

Książki wydane przez Wydawnictwo

http://mediarodzina.pl

Komentarze