Ossendowski. Podróż przez życie - Witold Michałowski - recenzja

Książka prezentuje barwne życie Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, człowieka uważanego przez jednych za wspaniałego podróżnika, odkrywcę, badacza lub przez innych za doskonałego gracza i hochsztaplera. Kim był naprawdę? W odpowiedzi na to pytanie pomoże obraz jego "Podróży przez życie" sporządzony przez Witolda Michałowskiego.

Poznajemy historię człowieka, który zwiedzał i badał świat od Bieszczad po Syberię i Mongolię, od Bałtyku po dżungle i krańce Afryki. Jego wędrówki i opowieści przypominają podróżnicze książki starej daty, np. powieści Szklarskich, opisy wypraw Livingstonea czy nawet narrację Vernea. 


Autor biografii A. F. Ossendowskiego zebrał wiele zdjęć ukazujących podróżnika w egzotycznych miejscach, wśród ludzi z innych kontynentów. Widać więc, że był to człowiek bardzo aktywny i rzeczywiście przemierzył kawał świata. Poza tym, znajdziemy masę informacji o politycznych i społecznych kontekstach życia i działalności tego oryginała. 


A. F. Ossendowski był demaskatorem zbrodniczego systemu władzy bolszewickiej, twarcie krytykował Lenina i dlatego niektóre jego prace były blokowane lub usuwane, a w okresie powojennym nie wypadało o nim w ogóle wspominać.


Warto sięgnąć po tę książkę, jeśli pragnie się poznać intrygujące losy człowieka, a także wzbogacić swoją wiedzę o ciekawych czasach końca XIX i początkowych dziesięcioleciach XX wieku.

 
ZJ


Książka wydana przez

Komentarze