Albrandi szuka siebie - Melina Marchetta - recenzja

Powieść doczekała się wersji filmowej w 2000 roku. Pisarka pracuje jako nauczycielka w szkole średniej w Sydney. W 2003 roku ukazała się druga powieść Meliny Marchetty "Saving Franceska".

Główną bohaterką jest siedemnastoletnia Josephine Alibrandi. Nastolatka uczęszcza do klasy maturalnej bogatej katolickiej szkoły w Sydney. Pochodzi z Włoch. Jest wychowywana przez swoją matkę. Nigdy nie widziała ojca. Pewnego dnia przyjeżdża do niej tata. Chce wesprzeć ją finansowo. Jej matka sprzeciwia się temu. Alibrandi poznaje bliżej swojego ojca. Nawiązuje się między nią a jej tatą nić porozumienia. Alibrandi dowiaduje się wiele o swojej mamie w czasie rozmów z ojcem. Rodzic mówi jej, że jest bardzo podobna do matki.

Alibrandi należy do grona przebojowych osób. Zawsze ma coś do powiedzenia. Świetnie się uczy. Popełnia masę życiowych błędów. Potrafi jednak wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski. Nie brakuje jej inteligencji. Jest niezwykle zdolną osobą.

Alibrandi przeżywa zawód miłosny, samobójstwo najlepszego przyjaciela dzień przed maturą oraz poznaje rodzinne sekrety. Wszystkie te zdarzenia powodują, że Alibrandi staje się silniejsza i dojrzalsza.

"Albrandi szuka siebie" to niezwykła powieść. Polecam wszystkim, którzy lubią historie o prawdziwym życiu.
Kasia, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo Albatros

Komentarze