Motyl na wietrze - Rei Kimura - recenzja

Rei Kimura to pisarka z Japonii. Z wykształcenia jest prawniczką, choć pracuje jako dziennikarka. Książki pisze dla przyjemności. Nie są to zwykłe historie, lecz oparte na życiorysach historie niezwykłych osób.

„Motyl na wietrze” to wydana w 2006 roku powieść przedstawiająca losy Okichi Saito, pięknej córki ubogich rodziców, zamieszkującej w malutkiej wiosce rybackiej, gdzie wszyscy się znali. Rodzice martwią się o jej los. Młoda Okichi wprost przeciwnie, z wypiekami na twarzy i sercem przepełnionym miłością oczekuje najszczęśliwszego dnia w swoim życiu. Chce jak najszybciej poślubić ukochanego stolarza Tsurumatsu. Los chce inaczej i młoda dziewczyna zostaje uwikłana w politykę międzynarodową pomiędzy Japonią, a Stanami Zjednoczonymi. Oczarowany niezwykłą urodą Okichi amerykański konsul generalny pragnie jej dla siebie. Japońscy dygnitarze zmuszają piętnastolatkę do udania się, jako konkubina, do jego domu. Był to pierwszy w historii związek obcokrajowca z gejsza. Po pięciu latach gubernator wraca do Ameryki, a dziewczyna może powrócić do wioski i dawnego ukochanego.

Do końca swojego życia Okichi była piętnowana przez mieszkańców wioski za oddanie się „cudzoziemskiemu diabłu”, choć to nie ona dokonała tego wyboru. Próbuje ułożyć swoje relacje z bliskimi i dawnym ukochanym. Jej historia ma tragiczny finał.

Historia Okichi jest nadal żywa w jej rodzinnej miejscowości Shimoda. Wielu turystów wybiera się tam by zwiedzić muzeum, odwiedzić świątynię czy posłuchać legend o parze nieszczęśliwych kochanków. Miłośnicy kultury kraju kwitnącej wiśni z pewnością nie będą rozczarowani po przeczytaniu tej książki.
Jola, lat 18Książka wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Komentarze