Koniki z Szumińskich Łąk. Dżunia. Aprilek - Agnieszka Tyszka - recenzja

Do moich rąk trafiły dwie książki z uroczej serii Koniki z Szumińskich Łąk: "Dżunia" i "Aprilek". To już kolejne tomy opowiadające o przygodach mieszkańców Szumina i okolic autorstwa  nagradzanej polskiej pisarki Agnieszki Tyszki.

Akcja "Dżuni" dzieje się podczas wakacji. Paulina - główna bohaterka tej części podczas "obozu w siodle" dostaje specjalne zadanie zaopiekowania się najmłodszą grupą dzieci. Do stajni przybywa Lala - najmniejszy konik na świecie rasy falabella, o którą zazdrosna będzie tytułowa Dżunia - rasowy arab. Natomiast na obóz przybywa mała złośnica Anabella, która przysporzy nie mało problemów swojej opiekunce Paulinie. 

Tytułowy "Aprilek" to koń rasy fryzjerskiej, stworzony do pracy z dziećmi. Mijają wakacje, we wrześniu rusza szkółka jeździecka, do której zapisuje się niepełnosprawny chłopiec Bruno. Trwają przygotowania do święta hubertusa. O wszystkich przygodach opowiada Klara i Aprilek.


Książki są wzbogacone ilustracjami bohaterów i mapą miejsca, w którym toczy się akcja.

Powieści mają wciągające akcje, ciekawych bohaterów, zwłaszcza tych czterokopytnych. Kto z nas jako dziecko nie marzył o własnym koniku? Nawet nie wiemy kiedy dowiadujemy się dużo o bohaterach z szumińskiej stajni. Ciekawostki, informacje o rasach są umiejętnie wplecione w fabułę. Książki te przekazują też nienachalnie pouczające treści i ważne wartości.

Myślę, że spodobają się każdej 8-13 letniej dziewczynce, bo do nich głównie są kierowane. Książki można czytać oddzielnie, nie jest konieczne zachowanie kolejności czytania poszczególnych tomów. Choć myślę, że kto przeczyta jedną książkę będzie chciał przeczytać wszystkie z serii, by dowiedzieć się więcej o sympatycznych bohaterach. Serdecznie polecam.mjKsiążki wydane przez Wydawnictwo

Komentarze