Chłopiec w pasiastej piżamie - John Boyne - recenzja

John Boyne urodził się w 1971 roku w Dublinie. Studiował literaturę angielską na Trinity College w Dublinie oraz kreatywne pisanie na Universityof East w Anglii w Norwich. Jest autorem siedmiu książek dla dorosłych oraz trzech skierowanych do młodszych czytelników. Jego powieści są publikowane w 46 językach.

Bruno mieszka w Berlinie. Pewnego dnia jego rodzina wyprowadza się. Chłopcu nie podoba się nowy dom. Brakuje mu przyjaciół. Bruno jest synem niemieckiego oficera. Dziecku od zawsze wpajano, że Niemcy o najlepszy naród. Bruno marzy, żeby w przyszłości zostać podróżnikiem. Chłopca od jakiegoś czasu ciekawi, jak mieszkają ludzie za ogrodzeniem w Po- Świeciu.
Mimo zakazu rodziców, idzie w tamtym kierunku. Poznaje Szmula. Chłopiec jest wychudzony. Wygląda na zmęczonego. W jego oczach można dostrzec smutek. Chłopcy rozmawiają ze sobą. Bruno obiecuje przyjść następnego dnia. Dzieci zaprzyjaźniają się. Bruno po kryjomu przynosi Szmulowi jedzenie. Mówi, że nigdy nikogo tak nie polubił jak jego.

W książce ukazane są historie dwóch różnych chłopców. Obydwaj urodzili się w 1934 roku. Szmul żył w obozie dla Żydów. Stracił dzieciństwo. Bruno nie zaznał cierpienia. Nie wiedział, co to głód. Gdyby nie poznał Szmula, nigdy by się nie dowiedział o nieludzkim traktowaniu w obozach.

"Chłopiec w pasiastej piżamie" to niezwykła książka. Polecam osobom, które pasjonuje historia z okresu drugiej wojny światowej.


Kasia, lat 16
Książka wydana przez Wydawnictwo Replika

Komentarze