Miecze przeszłości/ Die Schwerter der Zukunft - Angelika Pieniążek, Manfred Weber-Gartner - recenzja

Autorami są: Polka – Angelika Pieniążek i Niemiec – Manfred Weber-Gartner. Próbują oni tą książką zburzyć chociaż kawałek muru powstałego między Polską, a Niemcami, zbudowanego z uprzedzeń i stereotypów, pokazując nasze podobieństwa.

Magda jest nauczycielką historii, sprzątaczką w łódzkiej elektrowni i pełnoetatową matką swojej małej córeczki. Nie radzi sobie tak dobrze w życiu jak mężczyzna, z którym jej życie ma się w najbliższej przyszłości niespodziewanie połączyć. Tym oto mężczyzną jest Markus – niemiecki handlowiec, który jedzie do Łodzi, by podpisać swój pierwszy poważny kontrakt w Polsce. Jak wiele może być pomiędzy nimi różnic? Sporo. Jednak jest jedna ważna łącząca ich rzecz – ich pochodzenie. Jak to możliwe, że po tylu latach się odnaleźli? No cóż była to sprawa wprost magiczna. A Ty co byś zrobił, gdyby odnalazła cię fantastyczna postać spowita turkusowym światłem?

Moim zdaniem pomysł na powieść był idealny. Jednak autorzy wykonali ją tak, że ani nie jest wciągająca, ani nie ma dreszczyku emocji. Napisana jest chaotycznie, jest tu multum monologów, w których Magda i Markus opisują prawie każdą napotkaną rzecz. Bohaterowie zachowują się momentami jak niezrównoważeni psychicznie. W okolicznościach, gdy normalny człowiek uciekłby gdzie pieprz rośnie lub zwyczajnie, by oszalał oni podchodzą do wszystkiego z ciekawością jakby znaleźli się w otoczeniu niezwykłych, łagodnych zwierzątek. Natomiast wątek fantastyczny ogranicza się jedynie do paru scen z turkusowymi rozbłyskami w tle. Jedynym plusem tej książki jest napisanie jej w dwóch językach. Może przez to posłużyć do doszlifowania języka niemieckiego.

Książka jest dla mnie niestety kolejną pospolitą książką, która nie pozostanie w naszym umyśle na dłużej niż parę dni po przeczytaniu. Mimo to polecam osobom pasjonującym się językiem niemieckim i ukazaniem naszych dwóch światów w innym świetle.


Agata, lat 18


Książka wydana przez


Komentarze