Likwidacja - Imre Kertész - recenzja

Imre Kertész urodził się w 1929 roku. Był więźniem obozów Auschwitz i Buchenwald. Jest pisarzem oraz tłumaczem. Napisał m.i.n. "Fiasko",, "Los utracony" oraz "Kadysz za nienarodzone dziecko". Zdobył literacką nagrodę Nobla w 2002 roku.

Głównym bohaterem powieści jest 
Keserü. Jego przyjaciel popełnia samobójstwo. Keserü próbuje poznać przyczynę zamachu pisarza B na własne życie. Poszukuje ostatniej napisanej przez niego powieści . Jest przekonany,że jego przyjaciel nie zostawił, by niedokończonego dzieła. Przy okazji Keserü odkrywa nieznane mu wcześniej fakty z życia pisarza. Na jaw wychodzi romans Pana B z Sarą. Okazuje się,że pisarz był uzależniony od morfiny. Lekarstwo wykradał z gabinetu byłej żony. Keserü prowadząc śledztwo , wykazuje się niezwykłą determinacją.

Książka jest napisana prostym językiem. Narrator wypowiada się w pierwszej osobie. Powieść zawiera szczegółowe opisy przeżyć wewnętrznych głównego bohatera.

W utworze pojawia się nawiązanie do zagłady Żydów w Auschwitz. Przyjaciel Keserü również był Żydem.

Powieść "Likwidacja" jest godna polecenia każdemu. Do gustu przypadnie szczególnie osobom lubiącym historię.Kasia, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze