Dziewczyny wyklęte - Szymon Nowak - recenzja

"Dziewczyny wyklęte" należą do książek bardzo ważnych. Pozycja ta dokumentuje istotną część historii naszego kraju i powinno się ją poznać, bez względu na popieraną opcję polityczną. Prześladowani i ich rodziny mogą wreszcie odczuć chociaż odrobinę satysfakcji z uratowania pamięci o tych, których przez lata nie wolno było wspominać, natomiast zwolennicy partii postkomunistycznych mają szansę poszerzyć swoją wiedzę historyczną i zobaczyć, do czego byli zdolni ludzie władzy socjalistycznej Polski (dziś często udający, że tylko wykonywali rozkazy i nic złego nie robili).

Inkę, Perełkę, Wandę i wiele innych dziewczyn poznajemy w codziennym życiu oraz w działaniach wspierających wyzwolenie Polski. Dowiadujemy się, czym się cieszyły, jak kochały i starały się robić coś pożytecznego dla kraju i bliskich im ludzi. Jednocześnie poznaje się kulisy działalności konspiracyjnej, dane biograficzne, pseudonimy.

Książka jest bogato ilustrowana odbitkami autentycznych fotografii i dokumentów, dzięki czemu staje się bardzo wiarygodnym dokumentem, a zarazem zbiorem skłaniającym do refleksji nad okrucieństwem historii i losem człowieka, którego egoistyczne pobudki czasami czynią bezwzględnym oprawcą.
ZJ

Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze