Zostań jeśli kochasz - Gayle Forman - recenzja

"Zostań jeśli kochasz”, autorstwa Gayle Forman to niezwykła opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Główną bohaterką tej książki jest siedemnastoletnia, utalentowana wiolonczelistka Mia Hall, która wiedzie na pozór idealne i poukładane życie. Dziewczyna ma to o czym skrycie marzy każda z nas, tzn. kochającą rodzinę, cudownego chłopaka i zaufaną przyjaciółkę, na którą może zawsze liczyć. Jednak jak dobrze wiemy w życiu nic nie trwa wiecznie. Tak właśnie dzieje się w przypadku tej nastolatki. O jej losie decyduje wypadek. Krótka chwila, która zmienia jej życie bezpowrotnie i stawia ją przed najcięższym wyborem: zostać czy odejść.

„Zostań jeśli kochasz” jest opowiadaniem, przeplatającym w sobie teraźniejszość z przeszłością. Dowiadujemy się z niego między innymi o rodzącym się uczuciu pomiędzy dwoma nastolatkami, których łączy ta sama pasja - muzyka. Mia - skromna, miła, poukładana i niezbyt rozrywkowa dziewczyna, która uwielbia muzykę klasyczną i grę na wiolonczeli. Marzy o dostaniu się do nowojorskiej uczelni: The Juilliard School, co jak się okazuje może skomplikować jej i tak niełatwy związek. Ma zaufaną przyjaciółkę i kochających rodziców, lekkoduchów, którzy swego czasu wiedli bardzo rozrywkowe, rockowe życie. Jednak postanowili się ustatkować po narodzinach jej młodszego brata Tediego. Adam - zupełne przeciwieństwo Mii. Przebojowy, wesoły chłopak, który wraz ze swoim zespołem Shooting Stars stał się idolem większości nastolatek. Razem - stanowią jedność. Osobno - nie znaczą nic.

„Zostań jeśli kochasz” to książka, opowiadająca o najważniejszych wartościach w naszym życiu tzn. o przyjaźni, rodzinie i szczęściu, które trudno jest zdobyć i nie łatwo zatrzymać. A także o miłości, która jest najpotężniejszą siłą na świecie mogącą wszystko przezwyciężyć.

Bezwątpienia jest to lektura nie do pominięcia, warta poświęcenia czasu i uwagi. W tej opowieści każdy może znaleźć coś dla siebie.


Dominika, lat 18


Książka wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Komentarze