Gwiazdy ligi polskiej - Przemysław Bator, Jakub Radomski - recenzja


"Gwiazdy ligi polskiej" to ciekawa pozycja autorstwa dwóch młodych dziennikarzy sportowych. Jeden z nich to Przemysław Bator, drugi to Jakub Radomski, traktująca o gwiazdach polskiej piłki nożnej. Dla mnie to wymarzona książka. Dlaczego? Ponieważ interesuję się piłką nożną z naszego podwórka, gdzie grają zwyczajni zawodnicy, a nie wielkie pieniądze jak w zachodniej Europie, gdzie za piłką nożną kryją się wielkie pieniądze, telewizja i przemysł reklamowy.

W naszej ekstraklasie również odnajduję gwiazdy, piłkarzy znanych z gazet, radia i telewizji, którzy osiągnęli sukces na naszym rodzimym podwórku, bliższy i realniejszy dla chłopaka z Gdańska, Katowic czy Bydgoszczy.

Bardzo ciekawie opisane są sylwetki poszczególnych piłkarzy, gwiazdy niektórych powoli gasną inni grają wciąż na swoim wysokim poziomie pomimo upływu wielu lat. Wspomnę tylko Radosława Sobolewskiego czy Arkadiusza Głowackiego, często status gwiazdy naszej ligi mają zawodnicy którym nie powiodło się ,,na zachodzie” moim zdaniem z powodów mentalnych nie sportowych, jak choćby Paweł Brożek, czy Sebastian Mila, którzy po powrocie do Polski wrócili do dawnej dyspozycji.

W Polsce gra też wielu obcokrajowców dobrze znanych kibicom na przykład Ormianin Wahan Geworian borykający się z ,,życiowymi problemami” zapracował sobie na miano gwiazdy w naszym Zawiszy, jeszcze większą gwiazdą jest Miroslav Radović, który mówi ,,Wiele razy powtarzałem, że gdyby decydowały tylko względy finansowe, to pewnie by mnie już w Warszawie nie było. Kiedyś przestanę grać w Legii, ale zawsze będę jej wiernym kibicem. Kiedy przychodziłem tutaj w 2006 roku, miałem zupełnie inne plany. Chciałem pograć w Warszawie rok, może dwa i spróbować czegoś lepszego. Tymczasem zostałem to do dziś, czego absolutnie nie żałuję cieszę się, że związałem się z takim klubem i takimi kibicami (…)”. Niech te słowa stanowią zachętę dla wielbicieli CR 7 czy Messiego, do tej lektury, a później do przeżywania ligowych potyczek polskich klubów, o wiele ciekawszych niż odwieczna rywalizacja Realu Madryt z Barceloną, Manchesteru United z Manchesterem City, czy Borusii Dortmunt z Bayernem Monachium.


m.


Książka wydana przez

http://www.rm.com.pl/

Komentarze