Jutro jeszcze dalej niż dziś - Stanisław Kowalewski - recenzja

Stanisław Kowalewski był polskim pisarzem , żył w latach 1918 -2003. Napisał bardzo wiele powieści m.i.n. : „Żelazny” , „Niedostatecznie” . Przeczytałam jego książkę pt. ''Jutro jeszcze dalej niż dziś".

Jest to utwór pisany prozą, zawiera sporo dialogów. Występują szczegółowe opisy. Mimo to czyta się tę książkę jednym tchem. Głównym bohaterem jest Marcin. Ma on brata o imieniu Paweł. Marcin jest przyjacielem Czesia. Chłopcy spędzają sporo czasu razem. Rozmawiają, maja głowy pełne pomysłów. Pewnego dnia Czesio wpada na pomysł, żeby zdobyć popularność w szkole. Chce wzbudzać strach wśród kolegów. Czesiek próbuje zniszczyć życie osobom, które są w szkole popularne. Ma w sobie dużo nienawiści. Jest pewny siebie i dumny. Chce mieć władzę nad rówieśnikami. Na początku robi kawał Romanowi, który cieszy się szacunkiem ze strony rówieśników ze względu na uzdolnienia sportowe. Roman przez kilka dni jest smutny i blady, ale potem wraca do siebie. Kiedy Czesio wpada na pomysł, żeby zaszkodzić matematykowi i chce wrobić Marcina w całą akcję, Marcin zrywa kontakty z kolegą. Marcinowi zaczyna doskwierać samotność. Poznaje Cybernetyka. Okazuje się, że Cybernetyk to bardzo mądry człowiek. Ma poważne zainteresowania i bujną wyobraznię. Dotychczas spędzał wszystkie przerwy sam. Chłopcy poznają się bliżej. Rozwija się między nimi nić porozumienia. Rozmawiają o wpływie jednego człowieka na drugiego. Wspominają o partnerstwie w przyjaźni. Cybernetyk uważa, że do każdego człowieka jest potrzebny inny klucz.

Książka zachęca o myślenia. Choć moim zdaniem niektóre opisy są trochę zbyt szczegółowe. Powieść porusza takie problemy jak zrozumienie drugiego człowieka, odpowiedzialność za siebie i innych. Po przeczytaniu zrozumiałam, jak wielką rolę w naszym życiu pełnia inni ludzie. Mają wpływ na nasze postawy i zachowania. W życiu trzeba umieć mówić „nie”, tak jak główny bohater. Niestety poprzez odmowę stracił kolegę. Jednak nie żałował własnej decyzji .

Książkę polecam osobom, które lubią historie nawiązujące do życia codziennego.
Kasia, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Komentarze