Słońce na ambach - Wacław Korabiewicz - recenzja

Wacław Korabiewicz połączył zawód lekarza i etnografa dzięki czemu realizował się w obu pasjach. Na swoim koncie ma niejedną podróż na kontynent afrykański, a wraz z nimi opisane wspomnienia m.in. w książkach „Kajakiem do minaretów”, „Eskulap w Etiopii”, „Do Timbuktu”. Powieść „Słońce na ambach” została wydana przy współpracy z wydawnictwem Zysk i S-ka. Urodził się w 1903 r w Petersburgu, a zmarł w 1994 r. w Warszawie

„Słońce na ambach” to spisane przez autora wspomnienia dotyczące pobytu w Etiopii. Tworzą one spójny obraz niesamowitej afrykańskiej przygody. Niezwykłej z powodu tak odmiennej od europejskiej panującej tam kultury i cywilizacji. Autor książki jest jednocześnie uczestnikiem afrykańskiego życia oraz podróżnikiem. Dowodzi temu fakt, że na początku jedzie do Etiopii w roli lekarza, zaś następnym razem w tamte strony prowadzi go pasja badacza i odkrywcy.

W. Korabiewicz w ciekawy sposób przeplata swoją opowieść wzmiankami historycznymi, które razem ze współczesnymi obserwacjami dają pełny i lepiej zrozumiały obraz Afryki i losów jej mieszkańców. Dzięki tym opisom czytelnik widzi jak na dłoni afrykańską rzeczywistość.

Autor ma talent do ożywiania smaków, zapachów i obrazów. Czytając „Słońce na ambach” można odnieść wrażenie, że samemu odwiedza się to magiczne miejsce, z którego początek bierze ludzka cywilizacja.

Powieść napisana jest prostym, humorystycznym językiem i ku mojemu zaskoczeniu nie ma w niej tonu naukowego. Autor relacjonuje czytelnikowi swoje spostrzeżenia, i w tym przypadku daje to efekt wspólnego odkrywania i poznawania Etiopii oraz jej tajemnic.

W powieści przeplatają się wątki autobiograficzne, przygodowe i historyczne, a także etnograficzne. Dzięki rozmowom narratora z europejczykami dłużej mieszkającymi w Etiopii lepiej poznajemy tajniki kultury mieszkańców, a także zwyczaje różnych afrykańskich plemion.

Autor zestawia z sobą dwie cywilizacje; afrykańską i europejską. Pozycja ta powinna zainteresować przyszłych podróżników oraz osoby zgłębiające tajniki innych kultur i przystosowanie człowieka do środowiska.


Ania. S.


Książka wydana przez


Komentarze