Oddziały Wyklętych - Szymon Nowak - recenzja

Namnożenie liczb, dat czy nazw własnych w tekście wielostronicowej książki często nie zachęca do wgłębienia się w nią. „Oddziały Wyklętych” to publikacja popularno-naukowa zapadająca w pamięć, jak i – w serce, dlatego warto podarować jej swój czas.


Autorem książki jest osoba interesująca się głównie epoką napoleońską, II wojną światową i powstaniem warszawskim. Szymon Nowak, urodzony 1973 roku, ukończył Wydział Historii Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Za jego najważniejsze publikacje uważa się "Przyczółek Czerniakowski 1944", "Puszcza Kampinoska - Jaktorów 1944", "Ostatni szturm. Ze Starówki do Śródmieścia 1944". Jako recenzent spełnia się na stronie internetowej historia.org.pl. Działa również wraz ze Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego 1944.

Szymon Nowak posługuje się językiem pozwalającym na szybkie przyswajanie treści. Wszystko jest spójne, zrozumiałe, tekst nie sprawia trudności. Znajduje się w nim wiele wartościowych informacji, a opisywane wydarzenia chwytają za serce.

Publikacja przedstawia losy dwudziestu dwóch oddziałów organizacji narodowych NOW-NSZ-NZW, akowskich i poakowskich AK-AKO-ROAK-DSZ-WiN, niezależnych, np. „Błyskawicy”. Autor pisze o wydarzeniach, takich jak bitwa pod Surkontami czy rozbicie więzienia w Kielcach. Szczegółowo ukazuje działania oddziałów „Zapora”, „Ogień”, „Orlik”. Omawiając, porusza się w ramach czasowych 1944-1963, jednak nieraz nawiązuje do zdarzeń z wcześniejszych lat. Na samym początku książki znajduje się przydatna mapka, a przerywnikami czytania są fotografie.

Trudno powiedzieć, że po przeczytaniu książki historycznej ukazującej ból, krzywdę i cierpienie ludzi, jest się zadowolonym. Czytając o egzystencji w lasach, głodzie, walkach i śmierci Polaków walczących o wolną, od budującego się komunizmu oraz spisków, ojczyznę, czuje się pewnego rodzaju smutek… to oczywiste. Zdecydowanie polecam tę książkę osobom, które interesują się tym, co działo się, zanim urodzili. Moim zdaniem nie pożałują wyboru i po dotarciu do strony czterysta dwudziestej trzeciej, poczują, że czas przeznaczony na czytanie, nie został zmarnowany. Piękne zakończenie napisane przez Szymona Nowaka jest idealnym dopełnieniem tej publikacji.

PK, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze