Zimowa opowieść - Mark Helprin - recenzja

Mark Helprin to amerykański pisarz, dziennikarz, a także absolwent Harvardu i studiów podyplomowych w Oksfordzie, na Uniwersytecie Princeton i Uniwersytecie Columbia. Publicysta, m.in. „New Yorkera” i „New York Timesa”. Za twórczość prozatorską został uhonorowany wieloma nagrodami. Znany m.in. z powieści „Zimowa opowieść”.

„Zimowa opowieść”, autorstwa Marka Helprina to poetycka opowieść o Nowym Jorku, która przenosi nas do początku dwudziestego wieku. Głównym bohaterem zachwycającego arcydzieła literatury amerykańskiej jest młody złodziejaszek Peter Lake. Poznajemy go w momencie ucieczki przed bandą rzezimieszków. Jego życie ratuje niezwykły biały koń, który staje się jego kompanem. Niedługo później Peter postanawia wykonać ostatnią robotę, która miała polegać na okradzeniu rodzinnej rezydencji, chorej na nieuleczalną chorobę Beverly Penn. Jednak w tym momencie następuje gwałtowna przemiana. Chłopak zakochuje się w rudowłosej dziewczynie, bez której nie wyobraża sobie dalszej egzystencji. Jednak życie nie zawsze jest usłane różami. Zdarzają się w nim momenty na które nie mamy żadnego wpływu. Wtedy najważniejsza jest wiara w cuda, które są przeznaczone dla każdego z nas.


„Zimowa opowieść” to książka pełna magii i niedopowiedzeń, która wykracza poza granice naszej wyobraźni. Dzieją się w niej rzeczy o których nigdy nawet mi się nie śniło. Koniec końców w odwiecznej walce dobra ze złem, wygrywa jaśniejsza strona mocy. Bezwątpienia jest to lektura nie do pominięcia, warta poświęcenia czasu i uwagi. W tej opowieści każdy może znaleźć coś dla siebie.Dominika, lat 17


Książka wydana przez Wydawnictwo Otwarte

Komentarze