Nadzieja umiera ostatnia - Halina Birenbaum - recenzja

Utworem literackim, który podjęłam się zrecenzować jest dzieło Haliny Birenbaum pt. "Nadzieja umiera ostatnia". Książkę otrzymałam jako pewnego rodzaju prezent, krótko po wizycie w byłym obozie Auschwitz-Birkenau.
 

Autorką jest Halina Birenbaum - kobieta, która jest świadectwem pamięci o Holocauście. Opowiada o swoich wspomnieniach i przeżyciach, które ją dotknęły podczas II wojny światowej i po niej.

Czytając książkę, możemy dowiedzieć się dokładnie, na faktach jak toczyło się życie w obozie. W owym utworze omówione jest życie ludzkie podczas tej klęski. Opisana i przedstawiona jest ich walka z głodem, chorobami. Ukazane są sytuacje w których ludzie byli traktowani przedmiotowo, a człowiek dla człowieka bywał wilkiem. Każdy walczył o przetrwanie.

Podczas wczytywania się w lekturę towarzyszyły mi uczucia wzruszenia, smutku i przede wszystkim współczucia. Najważniejszą nauką, jaką wyciągnęłam z przeczytania "Nadzieja umiera ostatnia. Wyprawa w przeszłość" jest to, że nie możemy zapomnieć, że taka tragiczna sytuacja miała miejsce w przeszłości. Jak nie zapomnieć? Sięgać po autentyczne książki, jak ta!

K.B., lat 16Książka wydana przez  Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

Komentarze