Operacja Muzeum - Agnieszka Sopińska-Jaremczak - recenzja

Właśnie minęła 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Myślę, że dziś mało kto nie kojarzy daty 1 sierpnia 1944, nie do przecenienia w tym rola Muzeum PW, które przez ostatnie dziesięć lat  wpływało na duchową i historyczną postawę Polaków.

Do moich rąk trafiła książka dziennikarki Agnieszki Sopińskiej-Jaremczak opowiadająca historię powstania tego Muzeum. 

To szczególne miejsce powstało jako wyraz hołdu warszawiaków wobec tych którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę.

Przez 10 lat istnienia odwiedziło je ponad 4,5 miliona osób, głównie młodych ludzi. Zadziwia fakt, że bardzo długo "nieskładało się", by takie muzeum w wolnej Polsce mogło powstać. Dopiero za prezydentury w Warszawie Lecha Kaczyńskiego - dla którego nie była to tylko obietnica wyborcza, ale jako syna powstańca sprawa honoru, którą nie zważając na oponentów sfinalizował w ciągu roku.
To co dla poprzedników było niemożliwe po prostu stało się.  Z kompletnych ruin starej elektrowni powstaje w tak krótkim czasie muzeum. Prezydent Lech Kaczyński zaufał młodym, niedoświadczonym ludziom, a oni: Elżbieta Jakubiak, Jan Ołdakowski, Marcin Roszkowski, Paweł Kowal, Lena Dąbrowska-Cichocka i inni przy współpracy Powstańców (początkowo bardzo nieufni i zdystansowani, bo tyle osób wcześniej wciąż tylko im obiecywało) stworzyli niesamowite miejsce, które działa na zwiedzających obrazem, dźwiękiem, gdzie czuje się historię.

Książkę czyta się szybko, wzbogacono ją licznymi zdjęciami. Lektura warta polecenia. Stanowi bardzo dobrą zachętą do zwiedzenia Muzeum dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.mj.Książka wydana przez Wydawnictwo

http://www.wydawnictwofronda.pl/

Komentarze