BPD Austria Fakty i liczby - Emmerich Talos, Elisabeth Horvath - recenzja

"BPD Austria Fakty i liczby" to pozycja wydana przez Federalny Serwis Informacyjny we Wiedniu. Autorami tekstów są prof. dr Emmerich Talos (część Polityka i Państwo) i dr Elisabeth Horvath (część Gospodarka, Ochrona środowiska, Życie społeczne). Są to światowej sławy autorytety w swojej dziedzinie. Jest to rodzaj przewodnika po Austrii, który w sposób przyjazny przedstawia nam ten piękny kraj, podając czytelnikowi fakty i liczby z najważniejszych dziedzin życia. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje z zakresu: geografii, historii, polityki, gospodarki oświaty, kultury, sportu i mediów. Dodatkowym walorem tej pozycji są fotografie, które bogato ilustrują podawane fakty i podnoszą walory estetyczne książki. Nie jest to zatem zlepek informacji tekstowych, które mogłyby znużyć czytelnika. Ilustracje zachęcają do sięgnięcia po kolejne pozycje, które mogłyby przybliżyć mu Austrię.

Ten przewodnik poleciłbym przede wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy uczą się języka niemieckiego i muszą przygotować: referat, prezentację lub plakat dotyczący kraju niemieckiego obszaru językowego, jakim jest Austria. Godna polecenia jest ona również tym wszystkim, którzy zamierzają spędzić swoje wakacje w tym pięknym kraju. Dużym atutem tej książki jest jej format, w którym zastała wydana, tzw. format kieszonkowy. Nie zajmie nam ona więc zbyt dużo miejsca w bagażu. Zmieści się nawet w bagażu podręcznym lub kieszeni kurtki.

Podsumowując, z uwagi na zamieszczenie informacji z najważniejszych dziedzin życia przybliża ona czytelnikowi mentalność Austriaków i pomaga zrozumieć ich kulturę. Pomoże to potencjalnemu turyście odnaleźć się w nowej rzeczywistości kraju, który jest jego celem podróży. Jedynym minusem tego informatora jest brak tak przydatnych wskazówek jak tych dotyczących noclegu czy restauracji.M.P., lat 19
Książka wydana przez Wydawnictwo
Federalny Serwis Informacyjny we Wiedniu

Komentarze