Wyznania gejszy - Arthur Golden - recenzja

Arthur Golden, wykładowca uniwersytecki, posiadający dyplomy historii sztuki i historii Japonii oraz literatury angielskiej, zadebiutował na rynku wydawniczym w 1997 roku. Jego książka od razu odniosła niesamowity sukces. Przez dwa lata „Wyznania gejszy” znajdowały się na liście bestsellerów New York Times. Przetłumaczono ją na trzydzieści dwa języki. Wersja angielska została sprzedana w ponad czteromilionowym nakładzie. Golden przez dziesięć lat zbierał materiały i przeprowadzał wywiady z najbardziej popularnymi gejszami w Japonii.

Aby zrozumieć w pełni książkę Goldena trzeba sobie na początku zadać pytanie „kim jest gejsza?”. W kulturze masowej bardzo często utożsamia się gejsze z kobietami lekkich obyczajów. Powtarzając tą niesprawdzoną informację wykazujemy brak znajomości kultury Japonii. Gejsza to osoba o umiejętnościach artystycznych. Japoński ideogram kanji opisuje gejszę w dwóch znakach – gei czyli sztuka oraz sha czyli osoba, czyli osoba uprawiająca tradycyjne, japońskie rodzaje sztuki. Gejsze od najmłodszych lat uczone są prowadzenia konwersacji, tańca, śpiewu, kaligrafii, literatury, poezji, ikebany oraz gry na tradycyjnych instrumentach japońskich. Wizerunek gejszy jako prostytutki narodził się dzięki Amerykanom, którzy okupowali Japonię w czasie drugiej wojny światowej. Korzystali z usług prostytutek, które stylizowały się na Japońskie gejsze. Brak zrozumienia tradycji i kultury japońskiej sprawił, że na świecie przyjąć się amerykański sposób patrzenia na gejsze.

„Wyznania gejszy” to opowieść o młodej dziewczynie Chiyo, pochodzącej z rodziny rybackiej. W 1929 roku, gdy dziewczynka miała dziewięć lat, zostaje sprzedana do renomowanej szkoły dla gejsz w Kioto i rozpoczyna nowe życie. Od tej chwili jej domem jest herbaciarnia, prowadzona przez Ciocię, Mamę i Babcię. Starsze kobiety widzą w urodzie Chiyo szansę na zostanie sławna gejszą. Choć dziewczynka jest mała, wzbudza zazdrość w Hatsumomo – starszej i niezwykle pięknej gejszy, która widzi w niej zagrożenie dla swojej pozycji. Hatsumomo knuje różne intrygi. Chiyo decyduje się na ucieczkę, która kończy się złamaniem ręki. Zostaje surowo ukarana przez swoje opiekunki, które zamiast posłać ją do szkoły dla gejsz, robią z niej służącą.

Mijają dwa lata. Płaczącą na ulicy dziewczynkę pociesza Prezes. To spotkanie na zawsze zmienia życie Chiyo. Choć ma tylko dwanaście lat, zakochuje się w tajemniczym mężczyźnie, który okazał jej dobre serce. Postanawia dołożyć wszelkich starań, by zostać gejszą. Los się do niej uśmiecha. Herbaciarnię odwiedza jedna z najpopularniejszych gejszy Mameha, która bierze Chiyo pod swoje skrzydła. Pod jej okiem dziewczynka zaczyna edukację. Mameha zostaje starszą siostrą Chiyo i zmienia jej imię na Sayuri. Zyskuje rozgłos i uznanie. Jej czas wypełniają przyjęcia i bankiety, na których co pewien czas udaje się jej spotkać ukochanego mężczyznę.

„Wyznania gejszy” to niezwykła książka, przepełniona japońskimi rytuałami gejsz, podporządkowaniem się tradycji oraz rozterkami młodej, zakochanej kobiety, która marzy o tym, by Prezes rozpoznał w przepięknej gejszy małą dziewczynkę, spotkana przypadkowo na ulicy. Warto ją przeczytać, bo samemu odkryć ten niezwykły świat, schowany przed wścibskimi spojrzeniami za drzwiami herbaciarni oraz dowiedzieć się, czy miłość zwycięży.

W roku 2005 „Wyznania gejszy” doczekały się ekranizacji filmowej. W rolę Sayuri wcieliła się Zhang Ziyi, jedna z najpopularniejszych chińskich aktorek.
Jola, lat 16


Książka wydana przez Wydawnictwo AlbatrosKomentarze