Wampir Lestat - Anna Rice - recenzja

Po swoim debiucie literackim w 1976 roku Anne Rice wydała kilka innych książek, które nie powtórzyły sukcesu “Wywiadu z wampirem”. Czytelnicy na dalsze losy wampirzych opowieści musieli czekać, aż do roku 1985, gdy ukazał się “Wampir Lestat”

Lestat, po przeczytaniu historii Louisa, postanawia nie pozostawać mu dłużny i pisze swoją wersję wydarzeń. Czytelnik przenosi się razem z nim do Owerni we Francji. Lestat jest najmłodszym synem zubożałego markiza. Czuje się osamotniony i ignorowany przez rodzinę. Odnajduje się w roli myśliwego. Na prośbę okolicznych mieszkańców jedzie w góry, by wytępić watahę wilków, które im zagrażały. W podziękowaniu za uporanie się z wilkami dostaje w prezencie pelerynę obszytą wilczym futrem. Poznaje także syna właściciela sklepu tekstylnego – skrzypka Nicolasa. Wkrótce razem z nim ucieka do Paryża, by spełnić swoje marzenia o aktorstwie. Jego talent zostaje doceniony nie tylko przez dyrektora ulicznego teatru, lecz także przez kogoś o znacznie większej mocy…

Lestat zostaje zamieniony w wampira i wybrany na spadkobiercę potężnego Magnusa, rozpoczynając nowe, wieczne życie. W przeciwieństwie do Louisa, już pierwszej nocy zdaje sobie sprawę, że ma nowe zdolności i nie jest człowiekiem. Wiecznym życiem obdarza swoją matkę Gabrielle, która staje się jego towarzyszką. Wspólnie poznają prawa rządzące światem wampirów.

Mijają lata. Po wielu doświadczeniach Lestat ma dosyć ukrywania się. Uważa, że świat wampirów jest zbyt wspaniały, by zachowywać go w sekrecie. Dołącza do grupy rockowej i zamierza wyjawić ukrywane od wieków sekrety całemu światu, czym sprowadza na siebie wściekłość innych długowiecznych.

„Wampir Lestat” to bardzo głęboka książka. Główny bohater nie tylko spaceruje z nami po dawnym Paryżu, lecz zabiera do swojego wnętrza. Ukazuje czytelnikowi wszystkie targające nim emocje. Zadaje sobie wiele pytań egzystencjalnych, na które szuka odpowiedzi. Choć jest bezwzględny wobec ludzi, budzi szacunek i sympatię. Każdy kto sięgnie po „Wampira Lestata” z pewnością nie będzie zawiedziony. 


„Wampir Lestat”, podobnie jak miało to miejsce w przypadku „Wywiadu z wampirem”, doczekał się swojej ekranizacji w 2002 roku.
Jola, lat 16Książka wydana przez Rebis Dom Wydawniczy
Komentarze