W kanałach Lwowa - Robert Marshall – recenzja

„W kanałach Lwowa” to debiut Roberta Marshalla, który z impetem „wtargnął” na scenę literacką dzięki tej właśnie pozycji. Autor napisał książkę w oparciu o wspomnienia ocalałych ludzi z holocaustu zamieszkujących Lwów oraz własne informacje, badania.

Utwór pokazuje życie Żydów, którzy musieli zamieszkiwać kanały podczas II wojny światowej ze względu na liczne prześladowania na powierzchni. Żydowskim rodzinom pomagał Leopold Socha, który z początku robił to dla własnej korzyści, lecz z czasem bolesny widok sprawił, że niósł pomoc jedynie z dobrego serca i tym sposobem zapragnął odkupić własne winy. Polski kanalarz narażał siebie, a przede wszystkim własną rodzinę, wykazał się ogromnym heroizmem. Na skutek braku organizacji, prowiantu i brudu śmierć poniosły dziesiątki Żydów. Część ludności miała plan dzięki któremu udało im się ujść z życiem, przyczynił się do tego również nadludzki wysiłek.

Poruszająca i chwytająca za serce historia, bez cienia zakłamania doczekała się ekranizacji filmowej – „W ciemności”. Pozycję tę polecam wszystkim czytelnikom, bez względu na wiek czy zróżnicowane preferencje gatunkowe. Warto poznać makabryczne losy ludności żydowskiej podczas II wojny światowej. 
P.Z., lat 19


Książka wydana przez Wydawnictwo Świat Książki

Komentarze