Spętani przez bogów - Josephine Angelini - recenzja

Ostatnio zdobyłam świetną książkę, dzięki której greckie mity nabierają zupełnie innego znaczenia. Chodzi mi o „Spętanych przez bogów” Josephine Angelini. Pomimo, że to jej powieściowy debiut, a pisarka czerpała natchnienie głównie z „Iliady” Homera, nie nudziłam się. Wartka akcja i zaskakujące zwroty sprawiły, że nie mogłam oderwać się od powieści.

Główną bohaterką jest piękna, szesnastoletnia Helena Hamilton. Nie przypadkowo nadano jej takie imię. Dziewczyna przeżywa przygody jak z greckich mitów. Obdarzona nadprzyrodzonymi cechami, wielką siłą i szybkością, jednak źle się z tym czuła. Nie potrafiła sobie z tym poradzić. Na dodatek ciągle nawiedzały ją koszmary. Miała niesamowite sny z eryniami w roli głównej. Kiedy dziewczyna budziła się rankiem lub w środku nocy miała podrapane i ubrudzone nogi, tak jakby naprawdę w nich uczestniczyła. Lecz nagle do miasta wprowadziła się niezwykła rodzina Delosów.

Helena ze spokojnej i nieśmiałej dziewczyny zmieniła się w wulkan energii pałający niekontrolowaną nienawiścią do Lucasa. Był to niesamowicie przystojny chłopak, który należał do sławnej rodziny Delosów. Na szczęście ich uczucie nienawiści zostaje złamane i zaczynają działać razem. Lucas wyjawił sekret swojej rodziny oraz niezwykłość Heleny. Połączeni silnym uczuciem miłości, chcą pozbyć się boginiom zemsty i wygrać z przeznaczeniem.

Pojawili się również mityczni bohaterowie, tacy jak: Hektor, Jazon, Ariadna i Kasandra - obdarzeni wyjątkowymi umiejętnościami. Nikt z nich nie był jednoznacznie dobry lub zły. Udział postaci w rozgrywającej się akcji budził zaciekawienie. Autorka stopniowo podsycała zainteresowanie czytelnika. Tu nie chodziło tylko o miłość głównej bohaterki i Lucasa. Greckie mity wplatały się w wydarzenia świata współczesnego do tego stopnia, że ludzie czuli się „spętani przez bogów”, tak jak to zapowiadał tytuł książki.

Polecam ją każdemu kto lubi intrygujące, ponadczasowe tematy i życiowe dialogi. Podobało mi się jak bohaterowie walczyli o swoje szczęście pokonując kolejne przeciwności losu. Jest to wspaniała historia, którą z czystym sercem można polecić innym.
Jola, lat 16

Książka wydana przez Wydawnictwo Amber


Komentarze