Chwila szczęścia - Federico Moccia - recenzja

Federico Moccia to włoski scenarzysta, reżyser filmowy i telewizyjny, a także pisarz. Jego pierwsza powieść pt. „Trzy metry nad niebem”, zajmuje wciąż miejsce w rankingu z wynikiem przekraczającym ponad milion trzysta tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Tylko w 2004 roku miała pięć dodruków i na jej podstawie zrealizowano cieszący się dużą popularnością film. Za "Trzy metry nad niebem" Moccia zdobył nagrodę Premio Torre di Castruccio, w kategorii Narrativa 2004 oraz Premio Insula Romana, w kategorii młodzi dorośli 2004. Jego powieści zostały sprzedane do wszystkich krajów europejskich (od Portugalii po Rosję), do Japonii i Brazylii.

„Chwila szczęścia”, której autorem jest Federico Moccia to opowieść, której głównym bohaterem jest młody chłopak. Nicco, bo tak mu było na imię jest osobą miłą, zaradną i pomocną, swój czas poświęca na pracę w kiosku i w biurze nieruchomości. Młody Włoch w ostatnich latach swojego życiu nie miał łatwo. Musiał zmierzyć się ze śmiercią ojca i stać się głową rodziny, biorąc pod opiekę matkę i dwie siostry. Dodatkowo po roku związku, bez słowa wyjaśnienia rzuciła go dziewczyna. Chociaż sytuacja wydaje się beznadziejna Nicco może liczyć na swojego licealnego przyjaciela „Grubego”, osobę sympatyczną, pełną energii, a przy tym dość nieokrzesaną. Chłopak zakochany w dwóch dziewczynach naraz, pracuję przez Internet i sprzedaje pirackie płyty z muzyką i filmami. Cała akcja rozgrywa się we Włoszech, które jest rodzinnym miejscem Nicco i Grubego. Główny bohater często poddaje się chwilom refleksji i zadumy, analizuje rozmowy z ojcem i wydarzenia jakie miały miejsce podczas jego związku z Allesią. Poprzez to, że stał się głową rodziny, musi pomóc siostrom uporać się z ich mężczyznami i nietrafnymi wyborami. Sytuacja odmienia się po przyjeździe dwóch młodych Polek, które na pierwszy rzut oka spodobały się dwóm kumplom. Mężczyźni spędzają z nimi każdą wolną chwilę powoli rozkochując je w sobie. Wyruszają razem na wspaniałą wycieczkę, dzięki której w coraz większym stopniu odkrywają co oznacza „chwila szczęścia”, która dla każdego z nich ma inne znaczenie.


 „Chwila szczęścia” to książka, która potrafi wciągnąć. Autor porusza w niej trudne tematy takie jak śmierć, próba pogodzenia się za stratą ważnej osoby, pustka, rodzina i miłość. Przy okazji czytania książki mamy możliwość zapoznania się z kulturą i tradycją włoską. Pisarz ukazał ten kraj jako idealne miejsce do romantycznych podbojów i zawirowań. Jest to lektura nie do pominięcia, warta poświęcenia czasu i uwagi. W tej opowieści bez wątpienia każdy może znaleźć coś dla siebie.
Dominika, lat 16
Książka wydana przez Wydawnictwo Muza


Komentarze