World War Z - Max Brooks - recenzja

Max Brooks, amerykański pisarz specjalizujący się w literaturze science fiction, aktor i autor scenariuszy. W latach 2001-2003 współtworzył jeden z bardziej znanych amerykańskich programów rozrywkowych Saturday Night Live. Jest autorem książki „The Zombie Survival Guide”, której wątek kontynuuje w książce „World War Z”.

W Chinach pojawia się pacjent „zero” zarażony nieznaną chorobą. Wkrótce z całego świata zaczynają napływać kolejne doniesienia o podobnych przypadkach. Rządy wielu państw ignorują nadchodzące zagrożenie i ukrywają prawde przed obywatelami. Na całym świecie, z przerażającą prędkością rozprzestrzenia się śmiertelny wirus zmieniający ludzi w żywe trupy. Z pandemii tej cało wyszli jedynie nieliczni, a my mamy możliwość poznać prawdziwą historią wojny właśnie od tych osób.

Zombie jest bardzo pospolitym wątkiem zarówno w filmach jak i w książkach. Jego wadą jest brak urozmaicenia, bo tak naprawdę co więcej można napisać o żywych trupach.

„World War Z” było dla mnie sporym zaskoczeniem. Max Brooks napisał tę książkę w sposób innowacyjny. Wykorzystał w niej zupełnie inny gatunek, nie typowe dla zombizmu horrory czy thrillery, tylko reportaż i sprawozdania uczestników wydarzeń z całego świata. Może i znamy dokładnie pospolite historie żywych trupów oraz zakończenie. Nie wiemy jednak jak to wygląda z punktu widzenia zwykłych obywateli, wojska, gwiazd, biednych, bogatych. Nie znamy również aspektów politycznych jakże skandalicznych w takich okolicznościach. Tutaj autor pozwala nam poznać te wszystkie historie. Książka ta doskonale uwydatnia wady oraz zalety samych obywateli, którzy są postawieni przed ogromną próbą. Pokazuje reakcje ludzi słabych oraz silnych, ile jesteśmy w stanie zrobić, żeby przetrwać.

Napisana jest językiem dynamicznym oraz prostym. Bardzo fajna w książce jest również bezstronność narratora. Pozwala ona skupić się jedynie na poszczególnych sytuacjach.

„World War Z” jest godne polecenia nie tylko dla osób gustujących w książkach z dreszczykiem. Jest ona napisana w tak intrygujący sposób, że polecam ją każdemu, kto znajdzie chwilę na jej przeczytanie.
Jezierska Aleksandra, lat 19
Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze