Po nich przyszedł potop - David Irving - recenzja

David Irving, autor książki „Po nich przyszedł potop” jest znanym brytyjskim pisarzem i publicystą. Jest on również autorem wielu dzieł o tematyce historycznej m.in. „Wojny generałów”, czy „Kryptonimu”.

„Po nich przyszedł potop” jest to książka popularno-naukowa, opowiadająca o operacji brytyjskich bombowców, pod kryptonimem „Chastise”, która miała odciąż Trzecią Rzeszę od wody pitnej i energii elektrycznej, by powstrzymać działanie wielkich zakładów zbrojeniowych. Operacja ta była jedną z wielu, odbywających się podczas II wojny światowej.

Książkę czyta się szybko z uwagi na dość duży druk, jak także i na ciekawą treść. Dokładne opisy i szybka akcja jest w stanie przykuć uwagę czytelnika i go zainteresować. Jest pisana językiem typowym, dla literatury popularno-naukowej, jednakże wszystko jest napisane zrozumiale i przejrzyście, dzięki czemu każdy zrozumie przyczyny i skutki danych zdarzeń.

Oprócz ciekawej tematyki i języka, warto zwrócić uwagę również na to, że Irving w swojej książce wykorzystywał zarówno materiały oficjalne jak i nieoficjalne, dzięki czemu opis zdarzeń staje się bardziej obiektywny i zrozumiały. David podczas pisania książki rozmawiał np. z Arthurem Harrisem – dowódcą RAF-u oraz miał dostęp do archiwum, twórcy słynnej „skaczącej bomby”- B. Willisa.

Mnie osobiście książka „Po nich przyszedł potop” bardzo przypadła do gustu i spełniła moje oczekiwania, ponieważ nie jest ona typowym opisem zdarzeń według oficjalnych, powszechnie znanych źródeł, lecz własnym opisem zdarzeń. Książka przekazuje również wiele cennych informacji na temat tamtej akcji, również tych, które nie zostały dotąd ujawnione.

Podsumowując, myślę, że książka ta jest warta polecenia szczególnie osobom, które interesują się historią, a w szczególności II wojną światową, ponieważ daje możliwość spojrzenia na operację „Chastise” z innego niż dotąd punktu widzenia.Sandra Grudzińska, lat 16
Książka wydana przez Wydawnictwo


Komentarze