Gdzie sjesta jest święta - Beata Cichecka-Wronkowska - recenzjaW ostatnich dniach przeczytałam książkę pt. „Gdzie sjesta jest święta" - jest to zbiór opowiadań - reportaży. Autorką tej książki jest Beata Cichecka–Wronowska.

Beata Cichecka-Wronowska urodziła się w 1962 r. w Nysie na Opolszczyźnie. W 1986 r. ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Była nauczycielką języka polskiego, a w latach 1989-2004 dziennikarką m.in. „Nowej Trybuny Opolskiej". W latach 2005-2011 mieszkała wraz z mężem w Atenach . Jak wszyscy świeżo upieczeni przybysze w Grecji, nie znający jeszcze języka podejmowała się tam rozmaitych prac, jakie wykonują imigranci: była pomocą domową, dog-sitter, czyli psią opiekunką , sprzątaczką, a nawet pomocnikiem na budowie. Jednocześnie zajmowała się twórczością plastyczną. W 2010 r. zaprezentowała swój dorobek na wystawie malarstwa poświęconej pejzażowi greckich wysp. Obecnie mieszka w Nysie.

Autorka w tych opowiadaniach przedstawia Grecję z perspektywy imigrantki, osoby dla której pewne greckie zwyczaje, przyzwyczajenia są nieznane czasami i nawet dziwne jak na przykład ilość urzędników państwowych w tym kraju. Moją szczególną uwagę zwrócił fakt karania ludzi za przeszkadzanie podczas sjesty.

Moim zdaniem książka ta jest interesująca, ponieważ pozwala zobaczyć ten kraj; pełen pamiątek starożytnej kultury, w zupełnie innej perspektywy - imigranta, który dopiero poznaje zwyczaje i język Grecji. Sądzę iż te opowiadania mają swobodną kompozycję i nie posiadają porównań.

Polecam tę książkę osobom, które lubią historie oparte na prawdziwych zdarzeniach.

 


Rainx 15 lat 


Książka wydana przez Wydawnictwo

http://wfw.com.pl

Komentarze