52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca - Jessica Brody - recenzja

Markowe ubrania. Najnowsze modele telefonów i innych technologicznych gadżetów. Jachty. Wille na całym świecie. Konto bez dna i pełna swoboda. To wszystko towarzyszy Lexington Larrabee od dnia narodzin. Dzięki wszechobecnemu bogactwu dziewczyna wyrasta na rozkapryszoną i próżną nastolatkę, której (według niej) wszystko się należy. Niestety, w dniu swoich osiemnastych urodzin zamiast czeku na 25 milionów dolarów dostaje listę 52 prac do wykonania przez najbliższy rok. Jest to jedyna droga do odzyskania swojego należnego majątku. Początkowo dziewczyna buntuje się i burzy, jednak jeszcze wtedy nie wie, ile dzięki temu zyska i ile przygód będzie jej dane przeżyć.

Jessica Brody stworzyła „historię Kopciuszka opowiedzianą od tyłu”, w której bogata nastolatka nagle musi wcielić się w rolę osób, które dotychczas jej usługiwały. Niektóre fragmenty opisujące prace wykonywane przez bohaterkę są niewiarygodnie zabawne (szczególnie sposób odkurzania pokoju). Śmiech podczas czytania - murowany.

Najbardziej jednak urzekło mnie to, że książka pomimo wielu komicznych momentów, przekazuje też wiele wartości. Pozwala dojrzeć istotę ciężkiej i żmudnej pracy, a także docenić ludzi, którzy ją wykonują. Ponadto sprawdza powiedzenie, że „pieniądze szczęścia nie dają” i że nie one powinny odgrywać w życiu najważniejszą rolę, o czym bardzo dobrze przekonała się główna bohaterka.

Nie zabrakło również motywu miłości. I w tym aspekcie możemy dostrzec, jak bardzo różnią się poglądy dotyczące uczuć wyznawane przez szczerego, aczkolwiek skromnego chłopaka, a bogatego, rozwydrzonego nastolatka, który nie rozumie pojęcia „uczciwa praca”.

Książka wciąga do tego stopnia, że ani się nie obejrzałam, a już minęło trzysta stron. Krótkie rozdziały powodują, że czyta się szybciej i więcej. Bo przecież każda kolejna część powieści pozwala nam przeżywać kolejne „pracowite” potyczki bohaterki i wraz z nią doświadczać wielu przygód. A któż by nie chciał dowiedzieć się, co się niebawem przydarzy?

„52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca”
to nie tylko książka dla nastolatek. Ta powieść niesie ze sobą, oprócz dobrego humoru, wiele życiowych mądrości, o których powinniśmy zawsze pamiętać.


Merry, lat 19Książka wydana przez Wydawnictwo 
Komentarze