GórFanka w Karakorum 1979-1986 - Anna Czerwińska - recenzjaKsiążka "GórFanka w Karakorum 1979-1986" Anny Czerwińskiej opisuje bodaj najbardziej ambitny okres działalności alpinistycznej samej autorki, gdy zmaga się ona z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum - Broad Peak, Nanga Parbat czy K2. Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty. Anna Czerwińska jako pierwsza Polka zdobyła Koronę Ziemi, weszła także na osiem ośmiotysięczników. 

Opowieści Czerwińskiej wywarły na mnie spore wrażenie, zwłaszcza że była ona jedną z pierwszych kobiet, która zmagała się z ośmiotysięcznikami. Czytałam opowieści autorki z zapartym tchem, zastanawiając się, jak Ona tego dokonała. Anna Czerwińska opisuje także śmierć swoich towarzyszy, przyjaciół podczas swoich wypraw, te fragmenty chyba najbardziej wzruszają. Bohaterka posługuje się językiem potocznym, co pozwala lepiej wczuć się w jej sytuację. Każda strona książki zawiera wiele prywatnych zdjęć z działalności górskiej Anny, co stanowi wielki atut.

"GórFanka w Karakorum 1979-1986" jest świetną lekturą. Polecam nie tylko miłośnikom górskich wspinaczek, ale także osobom, które chcą spełnić swoje marzenia, bo właśnie Anna Czerwińska udowadnia nam, że jak wiele można osiągnąć, gdy ma się odpowiednią motywację.Oktawia, 16 lat
Za książkę dziękujemy Wydawnictwu

Komentarze