Znad Niemna przez Odrę nad Sekwanę - Marian Dziwniel - recenzja


"Znad Niemna przed Odrę nad Sekwanę” autorstwa Mariana Dziwniela jest połączeniem jego autobiografii oraz historii z lat 1945-1981.

Autor bardzo swobodnie opisuje dzieje swojego życia. Marian Dziwniel urodził się w przełomowym 1945 r., w polskiej rodzinie lecz zamieszkującej poza granicami Polski, a mianowicie na terenie Białoruskiej SRR. Od najmłodszych lat był wychowywany w oporze wobec systemu komunistycznego. Jednocześnie przyglądał się z bliska najbardziej bandyckim metodą, jakimi tenże się objawiał. W latach 50 trafił do Świdnicy, gdzie obserwował upadek PRL-u lecz sam jej koniec doczekał będąc na terenach Francji.

Książka wywarła na mnie nie małe wrażenie. Wydarzenia z tamtych lat są świetnie opisane. W książce zawarte są także prywatne zdjęcia z życia autora oraz zdjęcia dokumentów. Niestety miałam problemy z wieloma pojęciami z tamtego okresu i czasami sięgnięcie po słownik było wręcz konieczne.

"Znad Niemna przed Odrę nad Sekwanę” pomimo trudności ze słownictwem z okresu wojennego okazała się świetną lekturą. Książka jest odpowiednia dla historyków jak i dla każdego czytelnika zainteresowanego przeszłością Polski.
 

Oktawia,16 lat


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu

Komentarze