Przebudzeniem jest śmierć - Ryszard Częstochowski - recenzjaRyszard Częstochowski (ur. w Bydgoszczy) jest współczesnym poetą i dramaturgiem. Debiutował pod koniec lat 80-tych w miesięczniku "Poezja", potem jego poezje były publikowane w wielu znaczących w Polsce periodykach literackich m.in "Literatura", "Tygodnik Powszechny" ,"Odra", "Więź". Jest autorem 11 tomów poezji i 10 sztuk teatralnych. Należy do warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, pracuje w Monarze w Bydgoszczy (którego był założycielem). "Przebudzeniem jest śmierć" to jego kolejny tomik poezji.

Ryszard Częstochowski chcąc dopełnić myśl zawartą w sztuce Pedra Calderona de la Barca "Życie jest snem", nawiązał do tego dzieła nadając tytuł swojemu tomikowi: "Przebudzeniem jest śmierć", wykazując analogicznie, że skoro życie jest snem, to śmierć jest przebudzeniem.

W poezji Częstochowskiego śmierć odgrywa kluczową rolę, jest ukazywana jako przebudzenie, w którym nie ma miejsca na złudzenia. Autor w swojej twórczości porusza problemy egzystencjalne niejednokrotnie nadając przez to swoim utworom pesymistyczną wymowę. Jednakże mimo to zwraca uwagę czytelnika na wartość i niepowtarzalność życia każdego człowieka.

Szczególnie zainteresował mnie wiersz "Modlitwa", który wyraża bezradność podmiotu lirycznego, rozdartego pomiędzy chęcią realizacji duchowych ideałów, a niedoskonałością istoty człowieka.

Uważam, iż Ryszard Częstochowski posiadł trudną sztukę wyrażania maksimum treści w minimum słów, kilkoma odpowiednio skomponowanymi słowami wyraża to, na co inni potrzebują nieraz kilku wersów, nadając przez to swoim utworom tajemniczości oraz skłania czytelnika do refleksji.

Gorąco polecam!Patrycja Korpal, lat 18Za tomik poezji dziękujemy WydawnictwuKomentarze