Aktorki. Spotkania - Łukasz Maciejewski - recenzja


Książka jest zbiorem wywiadów Łukasza Maciejewskiego z największymi, najsławniejszymi damami polskiego teatru i kina, począwszy od „królowej polskiej sceny” - Niny Andrycz a skończywszy na rozmowie z „piękną kobietą z tajemnicą” - Ewą Wiśniewską.

Dobór aktorek jest nieprzypadkowy, jak mówi autor w przedmowie: wszystkie „są mitami wielomilionowej wyobraźni. Fantazmatami pamięci, symbolem naszej miłości”. Wywiady z nimi zebrane przez autora osobiście, artykuły wydobyte z różnych źródeł przepełnione są bardzo bogatą wiedzą na ich temat, ich ról, filmów, dokonań życiowych a nawet osobistych przyzwyczajeń.


Wyczuwa się sympatię autora do rozmówczyń, jego ogromny szacunek, autor pokazuje wspaniałe kobiety, prawdziwe gwiazdy filmowe i teatralne bez cienia sensacji czy własnej oceny.


Książkę polecam nie tylko tym, którzy interesują się polskim kinem, środowiskiem teatru, ale także i tym, którzy chcą poznać biografie ciekawych osób, na przykład: dzieciństwo i młodość Ewy Dałkowskiej, poznać niezwykłą osobowość Małgorzaty Braunek, „roztrzepaną i zdroworozsądkową” Annę Dymną czy pasję fotograficzną Beaty Tyszkiewicz.


Książka zawiera także wypowiedzi przyjaciół aktorek, rozmaite recenzje sprzed wielu lat i autorski katalog dorobku bohaterek. A.S.


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu 

 

Komentarze