Opowiem Ci o wolności - Wacław Holewiński - recenzja


"Opowiem Ci o wolności" to nie pierwsza tego typu książka Wacława Holewińskiego. Autor podjął się tematu działań konspiratorek Narodowych Sił Zbrojnych. Poznajemy historie "Żołnierzy Wyklętych", ale tych rzadziej wspominanych, bo konspirujących kobiet. Celem wg mnie było ukazanie, jak najlepiej, życia w trudnych dla Polski czasach wojny i komunizmu, a także patriotyzmu bohaterów.

W książce opisane są losy dwóch kobiet Marii
Nachtman „Agaty” i Walentyn Stempkowskiej „Platerówki”. Od czasów dzieciństwa, aż do śmierci. Ich wszystkie plany i marzenia zostały zniszczone przez wojnę i komunizm w Polsce.

Największym plusem książki jest jej kompozycja. Powieść podzielona jest na dwie części, najpierw opisane jest życie Marii potem Walentyny. Każdy rozdział poprzedzony jest pasującym do niego cytatem drugiej z dziewczyn. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że czytelnik w pełni wczuwa się w emocje i odczucia bohaterki.


"Opowiem Ci o wolności" warto przeczytać ze względu na wartości jakie ze sobą niesie. Miłość, wierność ojczyźnie, determinacja i upór w działaniu, to niektóre z nich. Podziwiam także, to jak autorowi udało się ukazać rzeczywistość wojenną i powojenną Polski, historie naszego kraju i niedocenianych bohaterów walczących w tej strasznej wojnie, jak i po niej w czasach komunizmu, o naszą wolność. Książka naprawdę wciąga, szybko się ją czyta, zdecydowanie polecam szczególnie młodym osobom, które poszukują w życiu priorytetów i ideałów.


Martche, lat 17


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu
Komentarze