Miecz. Strażnicy Sampo I - Timo Parvela - recenzja


"Miecz" jest pierwszą częścią trylogii "Strażnicy Sampo", w której grupa dziewczynek i chłopców zostaje wciągnięta w walkę o zdobycie i straż nad magicznym przedmiotem.

Autorem powieści jest Timo Parvela piszący dla dzieci i młodzieży. Tym razem akcje swojej opowieści oparł na motywach fińskiego eposu "Kalevala". Książka ta łączy elementy mitologii fińskiej ze współczesną problematyką świata.

Moim zdaniem pisarz dość rzeczowo i obrazowo przedstawił akcje. W krótkich rozdziałach buduje napięcie. Ciekawe jest również przedstawienie wydarzeń z perspektywy różnych bohaterów, chociaż budowa postaci i relacji między nimi nie spełniła moich oczekiwań. Być może dystans i obcesowość jest charakterystyczna dla ludzi z tamtych stron.

Jest to powieść przepełniona tajemnicą i wieloma zagadkami. Polecam ją osobom czytającym książki przygodowe i fantastyczne. Jest to na pewno ciekawy przykład łączący oba te gatunki. Książkę dzięki nieskomplikowanemu stylowi, ciekawym dialogom, szczypcie mitologii fińskiej, a przede wszystkim akcji, w której jedna przygoda goni kolejną czyta się z niezwykłą lekkością.

 
Ania S., lat 17


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu


Komentarze

  1. Droga Aniu! Zrecenzowałaś książkę na medal. Nie zapominaj jednak nabierać dobrych zwyczajów - a taki nakazuje wspomnieć o tłumaczu, a także o wydawcy. Wszak wszystko, co przeczytałaś w tej książce - z tytułem włącznie! - wyszło spod pióra tłumaczki, pani Bożeny Kojro (która jest też, co ciekawe i rzadkie, wydawcą "Miecza"), jest ona zatem w równym stopniu autorką recenzowanej książki, co pan Parvela, i dlatego jak najbardziej zasługuje na wymienienie jednym tchem z autorem oryginału. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz