Do światła - Andriej Diakow - recnzja

Andriej Diakow - urodzony w Sankt Petersburgu ekonomista. Jego powieść została nagrodzona jako Najlepsza Książka Uniwersum Metro 2033 za rok 2010. To skłoniło pisarza do kontynuacji historii, przekształciwszy ją w trylogię.

Postapokaliptyczny Petersburg. Po wielkim wybuchu w 2033 roku ocalała ludność prowadzi życie, a raczej jego namiastkę, w tunelach metra powracając do handlu wymiennego. Stacja na Moskowskiej stała się jedynym domem dla wielu, w tym dwunastoletniego Gleba. Pewnego dnia stację odwiedza jeden ze stalkerów - myśliwych, polujących na mutanty. Otrzymał on misję sprawdzenia tajemniczego światła dochodzącego z jednej z wysp, za którą zażądał oddania mu pod opiekę chłopca. Mały Gleb, sprzedany za wieprzowe mięso, pod dowództwem Tarana i w towarzystwie innych stalkerów oraz wyznawcy nowej religii - ojca Iszkarija opowiadającego o arce mającej wybawić ludzkość, musi nauczyć się sztuki przetrwania. Jak potoczy się wyprawa do Kronsztadu, ,,do światła” i jakie zmiany zajdą w głównym bohaterze? Odpowiedź czeka w książce.


,,Do światła” to kontynuacja historii z bestsellerów "Metro 2033" i "Metro 2034", która wygrała konkurs Uniwersum Metro 2033. Tu jednak historia nie dzieje się w Moskwie tylko w Piotrogrodzie. Znajdujemy w niej różne postawy wobec ciągłego zagrożenia. Zmusza nas to do zastanowienia nad tym, co sami bylibyśmy w stanie zrobić by przeżyć. Genialna pozycja, obowiązkowa dla fanów serii.

Dodatkowo w środku znajdziemy kilkustronową ,,Ewangelię wg Artema”, czyli zbiór przemyśleń głównego bohatera oryginalnego "Metra" dodaną przez jego autora i organizatora konkursu - Dmitry-a Gluhkovsky-ego. Miły dodatek pokazujący, że stalkerzy mają jednak uczucia.
 

Tenshi, lat 17


Za książkę dziękujemy Wydawnictwu
Komentarze

  1. Przegapiłam informację, że jest już trzecia część. Muszę koniecznie przeczytać

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz