Obrońcy Królestwa - Maja Lidia Kossakowska - recenzja


„Obrońcy Królestwa” to zbiór ośmiu fantastycznych opowiadań autorstwa słynnej polskiej pisarki fantasy- Mai Lidii Kossakowskiej.


Opowiadania opisują życie w jakby trzech wymiarach: Królestwie, Limbo i Głębi. W Królestwie żyją aniołowie, którzy są bardzo ludzcy. Wszechobecna jest biurokracja. Żeby dostać się do odpowiedniego Nieba, trzeba sobie postać w kolejce. Kiedy Anioł Stróż zostaje ranny „na służbie”, nakazują mu czekać, ponieważ wszyscy święci zajmujący się obrażeniami, nie mogą go przyjąć z powodu braku czasu. W Limbo, które stanowi formę przejściową między Niebem a Piekłem, mieszkają rzemieślnicy i tym podobne osoby, które dostarczają towarów zarówno tym „na górze” jak i tym „na dole”. Tam też można się zaopatrzyć w suszoną trawkę z Fatimy albo wodę z Lourdes, od których są uzależnieni nawet aniołowie. W Otchłani (Głębi/Piekle) władcą jest Lucyfer, przez swoich znajomych nazywany po prostu Lampką. Jego przyjacielem jest Asmodeusz, nazywany Zgniłym Chłopcem, który nie może sobie poradzić z istnie szatańskim zachowaniem swojej matki Lilith.

Maja Lidia Kossakowska ma niesamowity styl. Stworzyła fabułę naprawdę bardzo ciekawą. Przestawienie aniołów w tak bardzo ludzki sposób jest wyczynem. Do tego autorka potrafi znakomicie rozbawić czytelnika komentarzami albo żartem sytuacyjnym. Bardzo interesujące jest też przedstawienie władców piekła jako mimo wszystko zatroskanych, pragnących spokoju istot. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest mnóstwo humorystycznych scen. Pojawia się scena batalistyczna. Zdarzy się sensacja. Gdzieś horror - tu bardziej w żartobliwej sytuacji w domu Asmodeusza. Fani romansu też znajdą coś, co przykuje ich uwagę, zwłaszcza w ostatnim opowiadaniu, gdy anioł zakochany w ziemskiej kobiecie pragnie zrzec się swojej postaci dla miłości.


Merry, lat 19


Książka wydana przez Agencję Wydawniczą Runa

Komentarze