Bezpieczna przystań - Nicholas Sparks - recenzja

Nicholas Sparks - amerykański pisarz, którego książki ukazują się w 33 językach. Autor na swoim koncie ma takie powieści jak "Pamiętnik" , "Jesienna miłość", "I wciąż ją kocham" czy "Ostatnia piosenka", które zostały przeniesione na ekran, oraz kilkanaście innych, dotąd niesfilmowanych.

"Bezpieczna przystań" jest to opowieść o młodej kobiecie, która mimo przeciwności losu i tego w jakiej sytuacji się znalazła odkrywa w sobie siłę, aby walczyć o to, co jest dla niej w życiu najważniejsze. O spokój, spełnienie i miłość.

Książka z pozoru może wydawać się banalna. Banalna, bo opowiada
o jakże pospolitym temacie: o miłości. Nicholas Sparks jest jednak jednym z tych pisarzy, którzy w nietuzinkowy sposób potrafią o niej pisać. W trakcie opowiadania jednej historii autor podejmuje się wielu ważnych dla ludzi aspektów. "Bezpieczna przystań" doskonale sprawdza się jako czytadło, bardzo przyjemna lektura na jesienne wieczory. I kiedy za oknem szaro, warto przenieść się do słonecznej Karoliny Północnej.

Do małego misteczka przyjeżdża główna bohaterka, Katie. Młoda, zadbana kobieta wzbudza wśród mieszkańców niemałe zainteresowanie. Podoba się właścicelowi tutejszego sklepu, Alexowi - samotnie wychowującemu dwójkę dzieci. Akcja rozwija się stopniowo, powoli wychodzi na jaw tajemnica Katie. Narracja i wydarzenia ukazane są oczami dwojga, bohaterów. Książka porusza zwykłe tematy, ale również te, które wymagają głębszej reflekcji. Uwielbiam Spakrsa za to, że z każdą kolejną książką nasyca mnie romantyzmem. Jest to jedna z pierwszych książek tego autora, w którym pojawia się wątek kryminalny. Ciekawe jest przedtawienie wydarzeń oczami Kevina - psychopaty.

Sparks potrafi poruszyć nawet te najbardziej twarde serca, pisze w taki sposób, że w niektórych momentach powieści łzy same cisną się do oczu. Czytelnik często razem z główną bohaterką przeżywa pisaną historię, próbuje wcielić się w jej role, pojawiają się pytania "co ja zrobiłabym na jej miejscu?". Autor podejmuje się problemów egzystencjonalnych, psychologicznych i życiowych. Zainteresować może was poprostu fakt,że to opowieść o zwykłej kobiecie z niezwykłymi przeżyciami i siłą z jaką dąży do celu, do tego aby spełnić swoje marzenia. Choć dla niektórych tak banalne, jednak chyba poprostu te najważniejsze w życiu.

Dla mnie książka jest kolejnym niezwykłym dziełem tego autora. Nicholas Sparks nie zawiódł po raz kolejny. Zakończenie wzbudziło we mnie zdziwienie i zaskoczenie, zupełny zwrot akcji i niewytłumaczalne przeżycia Katie, które pod koniec powieści zostają ujawnione.

Gorąco polecam, czytajcie i czerpcie mądrość ze słów Nicholasa. Miłego czytania!


Katarzyna Łokietek, lat 19 
Książka wydana przez Wydawnictwo 

Komentarze