Łańcuszek - Iwona Sobolewska - recenzja

"Łańcuszek” Iwony Sobolewskiej to opowieść o nastolatce z tajemniczą przeszłością. Początek książki wydaje się współczesną bajką o kopciuszku. Na kolejnych stronach ukazuje się nam psychologiczny portret nastoletniej dziewczyny, która bardzo zręcznie próbuje odnaleźć się w sytuacji, w jakiej się znalazła po adopcji. Poznaje również Sebastiana, chłopaka z dobrego domu, którego dziewczyna musi oczarować, zgodnie z prośbą ojca. Na zewnątrz postrzegana przez otoczenie jako córka zamożnych ludzi, której nic nie brakuje, a wewnątrz wykorzystywana przez macochę, jako pomoc domowa, a raczej dziewczyna do wszystkiego.

Pierwsze wątpliwości mogą się nasunąć u czytelników, zadając pytanie: dlaczego stosunek macochy zmienia się w stosunku do Julii w momentach, kiedy w domu pojawia się adopcyjny ojciec? Na ostatnich stronach, chociaż czytelnik zaczyna podejrzewać zakończenie, to autorka pozostawia analizę i dużą swobodę we własną interpretację zakończenia.

W książce zawarty jest wątek miłosny oraz model typowej, zamożnej rodziny, której podstawowe wartości zostały zaćmione przez pieniądze. Książka warta polecenia nie tylko dla nastolatków, ale i również dla osób dorosłych.Paulina Kluska, lat 16Książka wydana przez Wydawnictwo DamidosZa książkę dziękujemy

Komentarze