Nostalgia anioła - Alice Sebold - recenzja

"Nostalgia anioła" to niesamowita opowieść o dziewczynce, którą spotkał tragiczny los. Susie, zwabiona podstępem do kryjówki sąsiada, zostaje brutalnie zamordowana. Trafia do nieba, skąd obserwuje życie swoich bliskich i swojego oprawcy.

W niebie może mieć wszystko czego sobie zażyczy, oprócz możliwości istnienia wśród żywych. Śledzi zachowania bezradnych wobec tragedii rodziców, swoje rodzeństwo oraz dowiaduje się, że nie była jedyną ofiarą sąsiada.


George Harvey (morderca) pozostaje w oczach innych mieszkańców niewinny. Uważany jest za dziwaka, żyjącego we własnym świecie. Dopiero znalezione dowody i nagły wyjazd mężczyzny z miasteczka uświadamiają ludziom, że nie był on bez winy. Mimo ucieczki i uniknięcia ziemskiego wymiaru sprawiedliwości, spotyka go zasłużona kara.


Susie przygląda się desperackiemu postępowaniu swojej matki. Patrzy na dorastające rodzeństwo i bardzo tęskni. Przez cały czas jest duchem z całą rodziną i przyjaciółmi.


"Nostalgia anioła" to w zasadzie nie książka dla relaksu, ale w pewnym sensie psychologiczna powieść o życiu po śmierci dziecka, jak również o życiu po własnej śmierci. Pokazuje, że tak naprawdę nawet w idealnym "świecie", można odczuwać: strach, ból, smutek i tęsknotę. Natomiast z drugiej strony dowodzi, że za wyrządzone zło i tak spotka człowieka zasłużona kara i że miłość potrafi zwyciężyć wszystko.
 

                                                                                        Merry,lat 19 

                      Książka wydana przez Wydawnictwo Albatros
 

Komentarze