Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa - Artur Conan Doyle - recenzja


Przygody Sherlock’a Holmes’a, widziane oczyma jego najlepszego przyjaciela John’a Watson’a, do najnowszych utworów nie należą, jednakże dawno nie gościły one na sklepowych półkach, a szczególnie zebrane w jednym egzemplarzu, pierwsze takie wydanie na świecie. 

Spojrzenie na życie XIX- wiecznej Anglii jest miłym spotkaniem z klasyką kryminału. Treść zaskakuje swoją prostotą i zwięzłością, zatartą w kinematografii, a przecież tak charakterystyczną dla tytułowego bohatera, który wszystkie, nawet największe, zagadki z gracją i swobodą analitycznie rozbiera i wrzuca do pudła z napisem „Ciekawe i rozwiązane”. Pudła, w którym znajdują się wszystkie notatki i opisy John’a Watson’a, te są naszym osobistym i intrygującym łącznikiem z geniuszem, jakim jest tytułowy bohater. 

Książka ta, to spojrzenie na Londyn i ludzi w nim zamieszkujących, z wielu perspektyw, od królewskich rodów poczynając, a na palarniach opium kończąc, i cały czas w towarzystwie tajemniczej, nieprzeniknionej i niejednoznacznej postaci, jaką jest Sherlock Holmes. 


 Mieczysław Panduszek, lat 18


Książka wydana przez Wydawnictwo Rea

Komentarze