„Mistyfikacja” - Harlan Coben - recenzja

Harlan Coben jest zdecydowanie mistrzem w swojej dziedzinie. Według mnie nie ma drugiego takiego pisarza w tym gatunku. Zaczęłam przygodę z nim od powieści: „Nie mów nikomu”. Zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Od tego momentu czekam z niecierpliwością na każdą kolejną książkę tego autora. 

„Mistyfikacja” jest jedną z najlepszych jego książek. Młoda para: była modelka: Laura Ayers i koszykarz Celtów David Baskin spędzają miesiąc miodowy w Australii. Niestety pan młody tonie w wodach oceanu. Jednak przed śmiercią wydaje niezrozumiałe polecenie przetransferowania sumy pół miliona dolarów z USA do Szwajcarii. Niemal jednocześnie wśród zawodników Celtów pojawia się tajemniczy Mark Seidman który, choć fizycznie do niego niepodobny, zdumiewająco przypomina go stylem gry. Do tego dochodzą skomplikowane wydarzenia z przeszłości rodziny Laury.

Jest to książka typowa dla Cobena: precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, pozornie nie do wyjaśnienia zagadki, fałszywe tropy, które prowadzą donikąd, to wszystko sprawia, że od przeczytania pierwszych akapitów książki jest się ciekawym jak rozwinie się akcja i jakie będzie miała zakończenie. Za każdym razem jak jest się przekonanym, że już wie się co jest grane, kto jest temu wszystkiemu winien, nagle niespodziewany zwrot akcji niszczy naszą teorię. Tak samo jest w „Mistyfikacji”. Do ostatnich stron nic nie jest jasne. Wszystko wyjaśnia się w ostatniej chwili. Wydaje się, że autor napisał prosty kryminał, bo niektórych wątków i tajemnic można się domyślić dość szybko, ale po co nam ta wiedza skoro tak naprawdę do samego końca nie wiadomo o co chodzi? Świetne w tych książkach jest też to, że autor wplata rozdziały, które są przemyśleniami albo planami kolejnych akcji zbrodniarza. 

Czytelnik, który sięgnie po tą książkę jako pierwszą z Cobenowskich, może uznać ją za przesadzoną i zbyt niewiarygodną bajkę, jednak Ci którzy już znają i lubią styl Cobena, nie będą żałować :) Polecam!

Monika Lewandowska, lat 18

Książka wydana przez Wydawnictwo Albatros 

 

Komentarze