„Mansfield Park” - Jane Austen - recenzja

Jane Austen- chyba każdy zna tę autorkę. Jedna z największych pisarek światowej sławy romansów. Większość pań (a może i nie tylko :) zna takie książki jak: „Duma i uprzedzenie” czy „Rozważna i Romantyczna”. Nie recenzuję tych powieści, ponieważ są one na pewno znane i bardzo lubiane :).
Wybrałam natomiast „Mansfiel Park”. Jest to historia pełna wzruszających scen i kontrastowych postaci. Opowiada ona losy młodziutkiej Fanny. Dziewczyna w wieku dziesięciu lat zostaje wzięta na wychowanie przez siostrę jej matki panią Bertram. Cicha, spokojna i chętna do pomocy dziewczynka szybko wrasta w krajobraz Mansfield Park. Fanny nie jest traktowana na równi z Julią i Marią, rodzonymi córkami Bertramów, traktują ją z góry, jako osobę pozostającą na łasce bogatych krewnych. Jedyną osobą, która okazuje Fanny serce, jest młodszy z dwóch synów Bertramów, Edmund. Jego szczera troska o dziewczynkę w pierwszych dniach jej pobytu w nowym miejscu zjednuje mu jej miłość na zawsze. Wytworzyła się między nimi bardzo silna więź. Z biegiem czasu uczucie przyjaźni między młodymi przeradza się w miłość.

Myślę, że więcej nie trzeba dodawać. Krótki opis mówi sam za siebie. Książka jest świetna. Wzbudza bardzo głębokie emocje. Wzrusza, ale również daje powody do śmiechu. Przedstawia życie w dawnej Anglii, kiedy to kobieta mogła liczyć na dostatnie życie, tylko za sprawą dobrego zamążpójścia.
Niektórzy uważają tę powieść za najnudniejszą napisaną przez tę autorkę. Dzieje się tak ponieważ Fanny nie ma tyle energii co Elizabeth Bennet czy Emma, główny bohater nie przyprawia o szybsze bicie serca tak jak Darcy czy kapitan Wentworth, a historia miłosna nie jest tak porywająca jak w "Dumie i uprzedzeniu" czy "Perswazjach". Ale jednak powieść ta zyskała też dużą popularność wśród czytelników. Dlaczego?

Fabuła typowa dla Jane Austen, jednak to nie ona mnie zafascynowała, lecz tematy poruszone w powieści - samotność małej, nieśmiałej Fanny, nierozumianej i poniżanej przez otoczenie, monotonia życia na wsi w wielkich posiadłościach, brak zasad moralnych u młodych ludzi, z pozoru tylko światowych i dobrze wychowanych, kwestie wykształcenia i dobrego wychowania panien, posłuszeństwa wobec rodziców, wynikającego ze strachu, a nie z szacunku, i jak zawsze u Jane Austen - rozsądku, głupoty, prawdy i pozorów, małżeństwa z rozsądku i z miłości. Oprócz tego świetnie zarysowane charaktery postaci (tutaj szczególnie rzuca się w oczy pani Norris) oraz dużo humoru, głównie słownego, subtelnego i wysmakowanego.

Książka idealna dla osób wrażliwych, które lubią subtelne historie o miłości, szczególnie takiej, która nie jest akceptowana przez rodzinę i otoczenie. Polecam! :)


Monika Lewandowska, 18 lat

Książka wydana przez Wydawnictwo Prószyński i S-kaKomentarze