Recenzja książki "Byłem asystentem doktora Mengela" Miklósa Nyiszki


„Byłem asystentem doktora Mengele” to wspomnienia węgierskiego lekarza, a zarazem więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu,  Miklósa Nyiszli . Opowiada on o tym , jak stał się asystentem jednego z największych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy- Josefa Mengele, który zabił tysiąc osób, aby przeprowadzić  na nich liczne eksperymenty.

Nyiszki, z racji tego, że był Żydem, trafił do obozu zagłady. Gdy odkryto jego wykształcenie, postanowiono mianować go naczelnym lekarzem esesmanów i części więźniów Auschwitz. Do jego zadań należało także wykonywanie sekcji zwłok bliźniąt oraz karłów, których wyniki były wysyłane do instytutu medycznego w Niemczech.

Jak sam pisze, jest to „ najciemniejsza karta w historii ludzkości”, a on postanowił zdać relację z wydarzeń, jakie miały wtedy miejsce. Książka przeraża czytelnika swoją autentycznością oraz okrucieństwem opisywanych scen. Jednakże sądzę, iż na pewno wart ją przeczytać aby przekonać się, jaki koszmar przechodzili więźniowie obozów, jak bezkarni byli ich oprawcy.

Anna Hełminiak, lat 18 

Książka wydana przez Wydawnictwo Frab-Book

Komentarze