Noc w Berlinie - Grzegorz Kozera - recenzja


„Noc w Berlinie” dopełnia cykl powieści autora, w którym znajdują się takie tytuły jak „Berlin późne lato” i „Króliki Pana Boga”. Grzegorz Kozera jest prozaikiem, poeta i dziennikarzem, oraz autorem powieści takich jak „Droga do Tarvisio” i „Biały Kafka”.

Książka „Noc w Berlinie” jest niesamowicie poruszającą powieścią o miłości i o bólu niewinnych ludzi, którzy za czasów, kiedy Adolf Hitler objął władzę, zaczęli być prześladowani.

Bohaterem historii jest młody malarz Joachim Werner, któremu u szczytu kariery zostaną podcięte skrzydła, a pasja odebrana przez żydowskie korzenie swoich dziadków. Autor podejmuje się szczegółowego opisania, powolnego nasilania się prześladowań ludzi o pochodzeniu żydowskim w Niemczech. Jednocześnie opisując to ze strony osób prześladowanych, co jest urzekające w tej książce.

„Noc w Berlinie” mimo trudnych tematów, które opisuje, jest niezwykle przyjemną lekturą, która potrafi wciągnąć na długie godziny. Niesamowity jest sam sposób, w jaki autor postanowił napisać epilog, nie będę zdradzać zbyt wielu szczegółów, lecz powiem, że dla mnie był on niezwykle poruszający.

Ta książka długo zapadnie mi w pamięć na długo i składa się na to wszystko, od pięknych opisów wydarzeń do niesamowicie zbudowanych postaci. Cała „Noc w Berlinie” według mnie jest książką, która została dopięta na ostatni guzik, jeśli chodzi o zgodność z informacjami prawdziwymi, a fikcją, którą stworzył autor na rzecz tej książki. Mogę powiedzieć, że w trakcie, książka wciągnęła mnie tak, iż myślałam, że wszystko wydarzyło się naprawdę, co tylko pokazuje, jak niesamowicie Grzegorz Kozera ją napisał, z jaką dokładnością.

Myślę, że ta książka przypadnie do gustu, na pewno tym, którzy interesują się tematyką związaną z prześladowaniami, które miały miejsce na terenie Niemiec, oraz Austrii i innych krajów, lecz nie tylko, ponieważ język, jakim została ta książka napisana będzie, myślę, że przyjazny dla każdego, kto po nią sięgnie.


N.K.

Książka wydana przezKomentarze