Cichociemny. Przybylik - Wojciech Markiewicz - recenzjaWojciech Markiewicz (ur. w 1946 roku) absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Po obronie pracy magisterskiej wyjechał do Londynu. Wrócił w 1975 roku i rozpoczął pracę w „Życiu Warszawy”. W stanie wojennym stracił pracę. W 1982 roku zaczął pisać w tygodniku „Polityka”, gdzie pracował ponad 30 lat. W 1990 był na stypendium i pracował w waszyngtońskim biurze tygodnika „Newsweek”. W 2014 roku wydał zbiór reportaży „100 najbiedniejszych Polaków”.


„Cichociemny. Przybylik” to reportaż, opisujący prawdziwą historię życia jednego z cichociemnych – Stefana Przybylika pseud. „Gruch”. Powstał on na podstawie relacji tytułowego bohatera i członków jego rodziny.

Główny bohater był jednym z trzystu szesnastu cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej wyszkolonych w Anglii i zrzuconych do Polski podczas II wojny światowej. Jednakże nim dotarł na Wyspy Brytyjskie, zdążył poznać okrucieństwo wojny w sowieckim łagrze, na środku Atlantyku i w gestapowskim więzieniu. Wielokrotnie wymykał się śmierci i uważał, że miał niesamowite szczęście, iż pomimo tylu momentów, w których mógł żegnać się z życiem, udawało mu się wytrwać. Po wojnie nie dano mu spokoju, gdyż komunistyczne władze żywo się nim interesowały. Aż do końca socjalizmu był obiektem obserwacji władz.

Ta książka to historia wspaniałego, oddanego ojczyźnie, odważnego i honorowego człowieka, który mimo zła mu wyrządzonego nie złamał się aż do końca życia. Wydarzenia, których był bohaterem, można śmiało nazwać koszmarem, z którego nie możesz się obudzić. Postawa Przybylika jest godna podziwu i naśladowania. Gnębiony przez wrogów, zmęczony ciągłą ucieczką nie zawahał się ani chwili, gdy zaproponowano mu zostanie cichociemnym.

Lektura ta nie pozwalała mi się od niej oderwać. Byłam nieustannie ciekawa, co działo się ze Stefanem Przybylikiem. Jest to piękna, ale przerażająca relacja życia podczas wojny. Zachwycą się nią nie tylko osoby interesujące się historią, ponieważ nie jest to książka, w której podawane są suche fakty, a taka gdzie znajduje się autentyczny bohater opowiadający o swoich autentycznych przeżyciach.

A.L.

Książka wydana przezKomentarze