Przeciw naturze. Prawdy i mity o GMO, żywności ekologicznej, glutenie i o tym, co się kryje w naszym jedzeniu - Dario Bressanini, Beatrice Mautino - recenzja

Autorami książki „Przeciw naturze”Dario Bressanini — włoski naukowiec, chemik oraz wykładowca akademicki, a także Beatrice Mautino — absolwentka biotechnologii przemysłowej i popularyzatorka nauki. Publikacja opisuje wiele mitów i prawd, o których wielu z nas mogło słyszeć, ale nigdy tak naprawdę nie zagłębialiśmy się w tego typu tematy.

Warto wspomnieć, iż jest to książka popularnonaukowa, więc wiedza w niej zawarta będzie zrozumiała nie tylko dla naukowców bądź specjalistów, ale również ludzi niesiedzących na co dzień w biologii czy chemii lub innych, podobnych dziedzinach. Oczywiście, trzeba się liczyć z faktem, że pojawią się tutaj pewne „podręcznikowe” określenia. Nie da się tego uniknąć, jednakże wbrew pozorom, czytając, nawet nie zwraca się na to większej uwagi.

Moimi osobistymi faworytami są rozdziały „Pszeniczna telenowela” oraz „Kiedy marchewki były fioletowe”. W przypadku tego pierwszego byłam pod wielkim wrażeniem, jak z historii zbóż można zrobić fabułę równą pięciogwiazdkowemu serialowi. Druga pozycja natomiast mówi sama za siebie. W końcu kto nie chciałby przeczytać o fioletowych marchewkach, które wcale nie są genetycznie modyfikowane? Albo czy wyobrażaliście sobie, co by było, gdyby rzepak stał się czerwony? Ja nie, przynajmniej do momentu, w którym o tym przeczytałam. Naprawdę zdziwiło mnie, iż jest to realny pomysł, a nawet przeprowadzano już takie eksperymenty.

Podsumowując, uważam, że książka jest jak najbardziej warta przeczytania. Zarówno dla tych, którzy chcą mieć większą świadomość, co jedzą oraz kupują, jak i dla ciekawskich, szukających interesujących nowinek o jedzeniu. Szczerze mówiąc, byłam zaskoczona, gdy nagle drugiego dnia czytania okazało się, że skończyłam. Lektura była oryginalna i wciągająca. Zupełnie jakbym czytała kolejną opowieść fantastyczną, a nie publikację popularnonaukową. Dlatego, nawet jeśli tego typu książki wydają ci się nudne lub skomplikowane, koniecznie sprawdź „Przeciw naturze”. Dla mnie stanowiła ona spore zaskoczenie.

 

 

 

WL




Książka wydana przez 



 

 

Komentarze