Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu - Krzysztof Piersa recenzja

Krzysztof Piersa jest wszechstronnym człowiekiem - posiada wiele pasji, którymi dzieli się z innymi, a przy tam także pomaga. Jest terapeutą uzależnień specjalizującym się w tematach związanych z nowoczesnymi technologiami i cyberzagrożeniami. Napisał wiele poradników, w których radzi młodym i starszym ludziom jak rozpoznać ich problem związany z internetem czy smartfonem, a następnie sobie z nim poradzić.

Jednym z takich poradników jest jego najnowsza książka „Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu”. Jest ona napisana łatwym językiem, tak aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie - zostają poruszane kwestie jak zdiagnozować to, czy jesteśmy uzależnieni od technologii, jak dążyć w stronę normalności „domowymi sposobami” oraz jak zadbać o wychowanie pociech w przyjaznym środowisku dalekim od całodziennego spędzania czasu przed ekranem. Są przedstawione w niej także zagrożenia, jakie czyhają na przeciętnego odbiorcę Internetu, a w szczególności na jeszcze nieświadome dzieci - hejt, stalking, niebezpieczne challenge i wiele innych.

Autor stara się podejść do tematu wszechobecnej w dzisiejszych czasach używki w sposób jak najbardziej obiektywny - nie ocenia rodziców czy środowiska, zrzucając na nich winę, jednak stwierdza przykry fakt, z którym trzeba walczyć. Czytanie „Złotej rybki w szambie” jest doświadczeniem trudnym, przez które jednak powinno się przejść - pokazuje znane nam informacje i obrazy widziane każdego dnia w innym świetle - takim, które zmusza do refleksji i wprowadzenia pewnych zmian do życia w celu niezmarnowania go na bezcelowym przeglądaniu mediów społecznościowych.

Uważam, że po tę pozycję powinien sięgnąć absolutnie każdy - od nastolatków po ich opiekunów. Podczas jej lektury człowiek jest w stanie przewartościować swoje życie, zauważyć błędy, które popełnił m.in. z lenistwa, ale także dostrzec, że jest jeszcze szansa na zmianę, a życie, nasze czy naszej rodziny, nie jest spisane na straty - możemy jeszcze odnowić relacje międzyludzkie, poświęcić się porzuconym dawniej pasjom czy zainwestować czas w zdobywanie wykształcenia i praktyki na przyszłość.


Katarzyna Liwicka, lat 18
Książka wydana przez Wydawnictwo

Komentarze