Ślad życia, ślad śmierci - Paul L. Maier - recenzja


Paul L. Maier, amerykański pisarz i profesor historii starożytnej w Western Michigan University, ma w swoim dorobku takie powieści jak "Poncjusz Piłat" oraz "Rzym w płomieniach". Jego kolejna książka, "Ślad życia, ślad śmierci", to thriller, w którym dr Jonathan Weber bierze udział w wykopaliskach w Izraelu. Jednak jego odkrycie sprawia, że "w gruzach leży nie tylko przyszłość archeologii".

Autor bardzo dokładnie przedstawia przebieg wszelkich działań wykopaliskowych. Narracja jest na mistrzowskim poziomie - nie sposób oderwać się od tej powieści. Profesor Maier chwali się również znajomością łaciny, greki, hebrajskiego i - co wzbudziło we mnie największy podziw - aramejskiego. Postacie przedstawiono wyraziście i zmieniają się wraz z rozwojem akcji. W zdarzeniach biorą udział także postacie autentyczne, m. in. papież Benedykt XVI. Wstrząsające wydarzenia mogą wzbudzić w czytelnikach, tak jak we mnie, bardzo skrajne emocje.

Książka wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Moim zdaniem jest to arcydzieło literatury światowej. Powieść ta porusza tematy czysto religijne, jednak polecam ją serdecznie nie tylko wierzącym, ale również ateistom.Zosia, 16 lat

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu PromicKomentarze