Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu - Katarzyna Kowalska - recenzja

Katarzyna Kowalska jest dziennikarką i reporterką. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka „Panoramy” w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy, nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W wolnym czasie podróżuje - odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, Peru, Ekwador i Boliwię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga, w których nagrywała reportaże. Jest mamą dwóch żywiołowych chłopców, z którymi też podróżuje do różnych ciekawych miejsc, głównie na północy globu.

Przełomem jej kariery jest napisanie reportażu literackiego pt. „Polski El Greco”, który opowiada o odkryciu dwóch badaczek Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej. W Kosowie Lackim ujrzały przez uchylone drzwi mieszkania księdza zabrudzony obraz. Myślały, że odkryły coś niesamowitego, o czym będą mówili wszyscy, że to zaginione dzieło El Greca. Tymczasem o „Ekstazie Św. Franciszka” wspominali tylko raz po raz dziennikarze. Dopiero po 40 latach ich przypuszczenia się potwierdziły i dzieło artysty z Toledo udostępniono na publicznej wystawie.


Książka przedstawia historię wplecioną w cykl pamiętnikowych wspomnień z inwentaryzacji studentek historii sztuki na terenie powojennej Polski oraz ich dziecięce lata, które miały wpływ na wybór dalszej drogi życiowej. Zasadniczym problemem podejmowanym w utworze są wielokrotne próby udowodnienia autentyczności obrazu. Cała procedura związana z badaniem znaleziska i jego niespodziewane przeniesienie do Kurii Biskupskiej znajdującej się w Kosowie również nawiązuje do badań nad dziełem spod pędzla hiszpańskiego malarza.

„Polski El Greco” ukazuje wielki kunszt Katarzyny Kowalskiej i jej wysublimowany język, który prawdopodobnie wywodzi się ze zrealizowania setek materiałów i relacji z kulturalnych wydarzeń. Szczególnym atutem reportażu jest łatwość czytania, która sprzyja czytelnikowi. Niezmiernie ciekawa jest forma pamiętnika, która daje chęć dociekania dalszego przebiegu historii. Jestem zdania, że „Polski El Greco” to jedna z lepszych książek, które czytałem. Niepowtarzalny charakter i dzieje Polski powojennej zogniskowały całą moją uwagę. Osoby, które pragną przeżyć niesamowitą przygodę, siedząc w domowym zaciszu tych grudniowych wieczorów, powinny sięgnąć po tę książkę. Pasjonaci historii sztuki studiując reportaż mogą odczuć ogromne zadowolenie, że nie jest to kolejny artykuł, który trafi do kosza na śmieci razem z kubkiem po kawie na wynos. Jest w nim coś fascynującego, co przyciąga zarówno starszych jak i młodszych czytelników.



H. P., lat 17



Książka wydana przez Wydawnictwo




Komentarze