Dziewczyna i uczony. Historia dwóch Rembrandtów z kolekcji Karoliny Lanckorońskiej - Gerdien Verschoor - recenzja
„Dziewczyna i uczony” to fascynująca biografia dwóch obrazów wybitnego artysty Rembrandta, spleciona z historią życia niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której możemy dzisiaj podziwiać dwa cudowne Rembrandty. Gerdien Verschoor, holenderska pisarka i historyczka sztuki, z reporterską pasją prześledziła losy dzieł od 1641 roku, kiedy powstają w amsterdamskiej pracowni van Rijna, po współczesność, gdy zawisły w Zamku Królewskim w Warszawie.

Główną rolę w książce odgrywa Karolina Lanckorońska, która opiekowała się Rembrantami od wielu lat. Karol Lanckoroński- tata Karoliny, był wielkim pasjonatem sztuki i kolekcjonerem obrazów. „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie” były dla niego jak diament w całej kolekcji. Karolina zaraziła się pasją do sztuki od ojca i niewiele później postanowiła rozwijać się w tym kierunku na Uniwersytecie Wiedeńskim, zdobywając tytuł magistra, a później doktora, stając się pierwszą kobietą posiadającą ów tytuł w Polsce. Po wybuchu II Wojny Światowej musiała zmienić swoje plany, by walczyć o niepodległość swojego kraju. Niewiele później została zesłana do obozu w Ravensbrück, przez co straciła wszelkie informacje na temat jej ukochanych obrazów. W tym czasie przechodziły one przez wiele rąk i bardzo często zmieniały swoje miejsce pobytu.

Co się dalej stanie z dziełami i kto w końcu zostanie ich właścicielem? Jest to pytanie, które zadaje sobie czytelnik praktycznie od samego początku lektury. 
Dziewczyna i uczony” to zarazem fascynująca i doskonale udokumentowana opowieść o pełnym pasji i oddania życiu hrabiny Karoliny Lanckorońskiej sztuce, jak i pełen emocji i uczuć opis obrazów oraz ich wspaniałej historii.

Książka na pewno spodoba się czytelnikom, którzy fascynują się sztuką i historią. Nigdy nie lubiłam czytać książek biograficznych, lecz „Dziewczyna i uczony” kompletnie zmieniło moje podejście do tego gatunku. Lektura jest napisana bardzo przystępnym językiem, który sprawił, że czytało mi się ją bardzo szybko i przyjemnie.


KN


Książka wydana przez

Komentarze