Zaginiona apteka - Sarah Penner - recenzja
Powieść „Zaginiona Apteka” to książka obyczajowo-przygodowa autorstwa amerykańskiej pisarki Sarah Penner. Jest to jej debiutancka książka opowiadająca jednocześnie losy Caroline Parcewell oraz tajemniczą historię pewnej londyńskiej apteki z przełomu XVIII i XIX wieku.

Akcja rozpoczyna się we współczesnym Londynie gdzie główna bohaterka i jej mąż, James, mają spędzić swój urlop wypoczynkowy. Niestety, kobieta na parę dni przed dziesiątą rocznicą małżeństwa dowiaduje się o zdradzie swojego ukochanego. Po tym szokującym zdarzeniu postanawia wykorzystać wyjazd, by przemyśleć wszystko od nowa i uspokoić buzujące w niej emocje. Oczywiście, ten plan nie wchodzi w życie, gdyż Caroline znajduje fiolkę z wizerunkiem niedźwiedzia, która odmieni jej życie i pomoże rozwiązać tajemnicę pewnej XVIII-wiecznej aptekarki i jej niezwykłego sklepu. Na swe śledztwo ma bardzo mało czasu, a ciągle pojawiają się kolejne pytania bez odpowiedzi.

Cała historia jest opowiadana z perspektywy Caroline oraz dwóch innych bohaterek – Nelli i Elizy. Każda z nich opisuje swe przeżycia, w zupełnie inny sposób, przez co czytelnik ma czasem wrażenie, iż śledzi wątki zupełnie innych wydarzeń. Dodatkowo przeplatająca się teraźniejszość z rzeczywistością sprzed około dwustu lat oraz zaskakujące zakończenie powieści dodają książce niezwykłości.

Charakterystyczną cechą „Zaginionej apteki” jest styl pisania autorki, który jest lekki, ale rozbudowany. Powoduje on to, iż z chęcią i szybko czytamy książkę, oraz szybko przywiązujemy się do bohaterów i miejsc, w którym owo dzieło ma miejsce. Do tego nietuzinkowe tło historyczne i szczegółowe opisy wydarzeń i intryg sprawiają, że powieść czyta się jak swego rodzaju kryminał. Całości dopełnia wątek obyczajowy, czyli wszelakie problemy miłosne, które jeszcze bardziej skłaniają do dalszej lektury.

Głównym przesłaniem „Zaginionej apteki” Sarah Penner jest wiara w marzenia, a nie dopasowywanie się do oczekiwań innych ludzi oraz to, iż każdy ma prawo obrać własną drogę w życiu, gdyż tylko wtedy może być szczęśliwy. Powieść sama w sobie jest niepowtarzalna i zasługuje na wysoką ocenę, lecz jedynym jej minusem jest mocno rozciągnięta w czasie fabuła, która dla niektórych czytelników, na przykład fanów kryminałów i powieści akcji, może być niewystarczająco porywająca. Mimo to jest to świetny debiut, który mogę polecić wszystkim fanom literatury obyczajowej, jak i historycznej, którzy uwielbiają fabułę pełną intryg, zagadek i zawiłych relacji międzyludzkich.

A.C., lat 17

Książka wydana przezKomentarze